X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Raport Białoruś

Na Białorusi ruszają poszukiwania skarbu Radziwiłłów. Tajemnicę rodzinną zdradziła wnuczka księcia Leona

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 19:38
Drogocenne rzeczy książęcej familii zostały ukryte jesienią 1939 roku przed nadejściem Armii Czerwonej. W sobotę na pikniku w Nieświeżu rozpoczęły się poszukiwania skarbu.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): ruszają poszukiwania skarbu Radziwiłów w Nieświeżu
Pocztówka z widokiem zamku w Nieświeżu. Lwów, 1912 rok.
Pocztówka z widokiem zamku w Nieświeżu. Lwów, 1912 rok.Foto: Biblioteka Narodowa - CBN Polona

Skarb nocą ukrył ostatni włodarz pałacu w Nieświeżu Leon Radziwiłł. Przez ostatnie 75 lat informacja o nim była rodzinną tajemnicą. Jednak - jak informuje białoruska agencja prasowa Biełta - wnuczka księcia Diana Radziwiłł-Carabba Tettamanti, latem tego roku podczas zwiedzania w Nieświeżu odnowionego pałacu podzieliła się rodzinną tajemnicą.

Teraz specjaliści Instytutu Historii Białoruskiej Akademii Nauk zamierzają zbadać terytorium, gdzie prawdopodobnie mogą być ukryte rodowe bogactwa Radziwiłłów.

Białoruska agencja nie uściśliła co się stanie, gdy skarb zostanie znaleziony, czy na przykład w całości lub części zostanie zwrócony potomkom rodu Radziwiłłów czy też wzbogaci kompleks muzealny pałacu w Nieświeżu.

Zamek z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Nieśwież należał do Radziwiłłów od XVI wieku. Największy rozkwit tutejszego zamku przypadł na czasy Michała Kazimierza Radziwiłła "Rybeńki" (1702-1762) oraz Karola Stanisława Radziwiłła "Panie Kochanku" (1734-1790). Zamek wzbogacił się wówczas m.in. o salę teatralną. Po marszu Napoleona na Moskwę w 1812 r. budowla zaczęła podupadać, gdyż spustoszyli ją Rosjanie w odwecie za przyłączenie się Dominika Radziwiłła do walk po stronie Napoleona.

Prace konserwatorskie rozpoczęto pod koniec XIX w. W 2005 roku kompleks zamkowo-parkowy wraz z przyległym kościołem pod wezwaniem Bożego Ciała został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, a 21 lipca 2012 r. oficjalnie otwarto zamek po odnowieniu trzech kolejnych sal: balowej i dwóch jadalnych - małej i dużej.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu zarobił milion dolarów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 19:00
Muzeum odwiedziło w tym roku 300 tysięcy osób. Niedługo w pałacu na Białorusi odbędzie się pierwszy bal od czasu Radziwiłłów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzwony Radziwiłłów w Połoneczce na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 21:00
Dzwony zostały umieszczone w kościele w dawnym majątku Radziwiłlów. Zostały odlane ze środków tej rodziny. W niedzielę zostały poświęcone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzedano pałac Radziwiłłów na Białorusi pod Baranowiczami

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 10:00
Były pałac Radziwiłłów w Połoneczce na zachodniej Białorusi został sprzedany na przetargu. Kupiła go za ponad pół miliarda rubli, czyli 150 tysięcy złotych, jedna z mińskich firm z branży budowlanej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzedano dawny dworek Moniuszków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 12:37
Dworek w Śmiłowiczach pod Mińskiem, który należał kiedyś m.in. do rodziny Moniuszków, został kupiony na aukcji za 24 tys. dol. Nabywcą jest prywatna firma.
rozwiń zwiń