X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

PayEye... czyli zapłać okiem. "Jesteśmy świadkami rewolucji"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 12:05
Polska firma z Wrocławia wdraża, jako pierwsza na świecie, biometryczną płatność w formie czytnika tęczówki oka. Taką formą można już płacić w kilkudziesięciu punktach we Wrocławiu i na Dolny Śląsku. Rozwiązanie to chce wdrożyć także m.in. wrocławski aquapark.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/HQuality

Czytaj też
karta kredytowa bankomatowa płatnośc terminal zakupy 1200.jpg
Pandemia zmienia zwyczaje płatnicze Polaków. Unikamy płacenia gotówką

Rzecznik PayEye Stefan Augustyn mówi w Programie 1 Polskiego Radia, że nie ma przesady w mówieniu o tym, że jesteśmy świadkami rewolucji. - Marzył nam się system płatności, który nie będzie wymagał portfela, karty, telefonu czy zegarka. Chodziło o to, żeby nie było niczego co nas - jako klientów - będzie ograniczać - zaznacza. 

Posłuchaj
03:56 PR1_MPLS 2020_11_14-07-43-04.mp3 Zapłać spojrzeniem (Wolna sobota z Jedynką)

Aby skorzystać z tej nowej formy płatności trzeba zarejestrować się na stronie firmy i zasilić darmowe konto. Podczas pierwszej wizyty w placówce, w której obsługiwana jest płatność tęczówką, zostanie utworzony wzorzec biometryczny, który jest przypisany do klienta.

PayEye/mat.promocyjne

System PayEye wykorzystuje fakt, że tęczówki oka podobnie jak odciski palców są unikalne – inne u każdego człowieka. - Tęczówka ze względu na swoją niepowtarzalność jest najbardziej bezpieczną biometryczną metodą identyfikacji użytkownika. Każda tęczówka jest inna, nawet lewa różni się od prawej - mówi Stefan Augustyn. 

- Nasza technologia przekształca obraz  z tęczówki na unikalny payeye kod i w tej formie jest on przechowywany. Nie przechowujemy zdjęć tęczówek, ale tylko i wyłącznie stworzone na bazie tęczówek unikalne kody - zaznacza rzecznik. 

Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl zajmującego się bezpieczeństwem teleinformatycznym mówi, że biometria coraz mocniej wchodzi w nasze życie. - Twarzą już od dawna odblokowujemy telefony, a palcem z kolei możemy odblokować nie tylko telefony, ale także drzwi - podkreśla. 

Czytaj też:

- Podstawowym problemem jest to, że jeśli korzystamy z biometrii to jako hasła używamy danych, które mamy ciągle na widoku i niestety łatwo te dane pozyskać. Wystarczy zdjęcie naszej twarzy lub odcisku palca z powierzchni, której dotknęliśmy - dodaje ekspert. 

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzą: Karolina Rożej i Daniel Wydrych

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 14.11.2020 

Godzina emisji: 7.43

kh

Czytaj także

Czy wyobrażam sobie życie bez płatności gotówką?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 13:30
Fundacja "Polska Bezgotówkowa", różne instytucje finansowe, także banki, próbują przekonać nas do obrotu bezgotówkowego. Jak tłumaczy Warszawski Instytut Bankowości, obrót bezgotówkowy przynosi korzyści nie tylko konsumentom, ale także przedsiębiorcom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednogroszówki nie znikną, ale zamiast płacić "co do grosza", być może będziemy zaokrąglać płatności?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 18:16
- Nie ma prac w celu wycofania z obiegu monet o najniższych nominałach, jednym ze scenariuszy może być ustawa o zaokrągleniu kwot płatności gotówkowych - wynika z informacji wiceministra finansów Leszka Skiby przekazanej w odpowiedzi na interpelację poselską.
rozwiń zwiń