X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zmiany klimatyczne. Prof. Szymon Malinowski: ludzie gwałtownie zmienili trend

- Wszystkie naturalne procesy działają w kierunku przeciwnym. Takim, żebyśmy wpadali powolutku w kolejną epokę lodową. My odwróciliśmy gwałtownie ten trend. W ciągu 30 lat ogrzaliśmy powierzchnię naszej planety o jeden stopień Celsjusza - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. Szymon Malinowski.
Prof. dr hab. Szymon Malinowski
Prof. dr hab. Szymon MalinowskiFoto: PAP/Jacek Turczyk
O Audycji

Prof. dr hab. Szymon Malinowski ukończył Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (1982). Następnie uzyskał doktorat nauk przyrodniczych w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (1988), stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych (1998) i profesora nauk fizycznych (2008).

Od 1987 roku jest związany zawodowo z UW. W latach 1990-1992 wykładał na Université du Québec w Montrealu. W latach 2002-2012 pełnił funkcję kierownika Zakładu Fizyki Atmosfery. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Zajmuje się fizyką chmur, pomiarami turbulencji w atmosferze. Pracował nad aspektami meteorologii stosowanej, m.in. oddziaływaniem chłodni kominowych z atmosferą. Jest popularyzatorem nauki – między innymi jednym z założycieli portalu Nauka o klimacie, współautorem książki pod tym samym tytułem oraz laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2017 w kategorii "zespół". 

"Obserwować świat i użyć rozumu"

W audycji "W otwarte karty" rozmawialiśmy z prof. dr. hab. Szymonem Malinowskim o zmianach klimatycznych. To temat obecnie bardzo "modny". Dużo się o tym mówi. A mówi się różnie. Problem budzi emocje. Jak oddzielić prawdę od kłamstw? - Obserwować świat i użyć rozumu. To są te dwie podstawowe rzeczy, które zupełnie do tego wystarczą, ale muszą wystąpić jednocześnie. Musimy mieć pewną chęć oderwania się od stereotypów - zaznaczył naukowiec.

Czy internet to dobre źródło informacji? - Zależy, jak z niego korzystamy. Jeśli szukamy potwierdzenia własnych przekonań, internet jest znakomity - podpowiada nam odpowiedzi zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jeśli szukamy informacji powinniśmy zadawać pytania z głową, szukać wiarygodnych miejsc i informacji. To wymaga wysiłku - stwierdził gość Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg.

Prof. Malinowski zwrócił uwagę, że ten zlew informacji na temat zmian klimatu nie przekłada się na zrozumienie problemu, na wzrost świadomości problemu w społeczeństwie.

"Ludzie gwałtownie zmienili trend"

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że "na ocieplenie klimatu ludzie wpływają w ponad stu procentach". - Wszystkie naturalne procesy, tzw. wymuszenia działające na system klimatyczny, działają w kierunku przeciwnym. Takim, żebyśmy wpadali powolutku, w ciągu kilkudziesięciu tysięcy lat, w kolejną epokę lodową. My odwróciliśmy gwałtownie ten trend. W ciągu 30 lat ogrzaliśmy powierzchnię naszej planety o jeden stopień Celsjusza. To jest dramatyczna zmiana - wyjaśnił.

Jak odwrócić ten trend? Według prof. Malinowskiego szansą jest wprowadzenie na szeroką skalę zasady: kto zanieczyszcza, ten płaci.

- Jeśli ktoś emituje bardzo dużo dwutlenku węgla, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość naszych dzieci, i ma z tego korzyści a nie płaci za to, to czy to jest dobre rozwiązanie? A tak działa nasza ekonomia. Potrzebne jest międzynarodowe porozumienie, nałożenie międzynarodowych opłat za emisję dwutlenku węgla i środowisko, które byłby na samym początku wliczane we wszystkie rzeczy, które potem przekształcają się w końcowy produkt - wskazał.

Zdaniem gościa audycji "W otwarte karty" gdybyśmy zastosowali taką zasadę, wtedy mielibyśmy jasną informację, co niszczy środowisko a co nie. Okazałoby się, że niektóre rzeczy, które teraz są bardzo tanie i my bezmyślnie z nich korzystamy, stałyby się nagle bardzo drogie. - Takie pomysły wśród ekonomistów już są, ale one się nie przebijają - przyznał.

- Dopóki naszym światem nie będzie to, co za oknem - w tej chwili naszym światem jest ekran - dopóki nie będziemy odczuwać i rozumieć tego, co się za tym oknem dzieje, tak długo bardzo nam będzie ciężko zrozumieć różne zależności. Nie rozumiemy, że do tego, żeby żywność wyrosła, czy żeby można było użyć jakiś dóbr, to musimy zużyć część środowiska, które jest słabo odnawialne - powiedział ekspert. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. dr hab. Szymon Malinowski (dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 12.07.2020

Godzina emisji: 15.06

kk

Playlista