X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przełomowa dla losów świata Bitwa Warszawska

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 17:50
W audycji "Wieczór z historią" Lech Makowiecki powrócił do 1920 roku, kiedy to na polach radzymińskich miała miejsce Bitwa Warszawska 1920 roku zwana "Cudem nad Wisłą". 
Audio
  • Bitwa Warszawska w okolicy Radzymina (Jedynka/ Wieczór z historią)
Piechota polska w marszu na front przed bitwą warszawską
Piechota polska w marszu na front przed bitwą warszawskąFoto: Centralne Archiwum Wojskowe

Gościem audycji był ksiądz proboszcz Krzysztof Ziółkowski z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie, gdzie planowane jest muzeum poświęcone tej przełomowej dla losów świata bitwy.

- Cieszymy się, że ten budynek powstaje na polach Bitwy Warszawskiej. To nas zobowiązuje do tego, żeby pamiętać o historii Radzymina i Jana Pawła II. Obie historie splatają się w tym mieście. Nieprzypadkowo Jan Paweł II, będący synem legionisty, odwiedza 13 czerwca 1999 roku nekropolię radzymińską, gdzie jest pochowanych ponad 300 uczestników Bitwy Warszawskiej - mówi ks. proboszcz Krzysztof Ziółkowski.

Gość Jedynki dodaje, że rannych i zaginionych było znacznie więcej, ponieważ nawet 3 tys. osób. - Do dzisiaj nie odnaleźli się nauczyciel i ksiądz wikariusz, który w tym czasie pełnił posługę. Rosjanie wzięli ich do niewoli i nadal nie wiemy, gdzie znajdują się ich groby i jakie były ich losy - twierdzi.

- Chcemy, żeby to miejsce przypominało o wydarzeniach związanych z historią. Mamy już takie mini muzeum. Znajdują się w nim zdjęcia z filmu p. Hoffmana przekazane dla Radzymina, jest szabla wykonana na wzór szabli z tamtego okresu, mamy również lancę z 1914 roku - wymienia ks. proboszcz Krzysztof Ziółkowski.

Czy Bitwa Warszawska bywa zapomniana? Co gen. Józef Haller robił w Radzyminie? Jak wiara wiąże się z patriotyzmem?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Wieczór z historią"

Prowadzi: Lech Makowiecki 

Gość: ks. proboszcz Krzysztof Ziółkowski (Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Radzyminie)

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 23.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Paweł II i jego pielgrzymki do Ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 20:58
Ojciec Święty Jan Paweł II był niewątpliwie najwięcej pielgrzymującym Papieżem w historii. Podczas audycji przypomnieliśmy dorobek Ojca Świętego oraz opowiedzieliśmy o podróżach apostolskich Papieża Polaka do Ojczyzny. Gościem "Przystanku Historia" był Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego uczy nas historia?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 14:12
Gościem audycji był Piotr Niwiński historyk, publicysta, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizuje się w historii najnowszej, w tym historii polskiego podziemia czasów II wojny światowej na terenie Generalnej Guberni, ale i  ziem polskich wcielonych do III Rzeszy. Autor ponad 100 publikacji, m.in. "Okręg Wileński AK 1944 - 1948", "Żołnierze wyklęci", "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresy Wschodnie i ich związek z rodziną Pileckich

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 11:25
- Całe Kresy mają ogromne znaczenie, a są przez polskie społeczeństwo poniekąd zapomniane. Na ziemiach obecnej Ukrainy, Białorusi i Litwy zamieszkiwali kiedyś nasi narodowi bohaterzy, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - mówił w audycji "Wieczór z historią" Artur Kondrat, prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej i Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej KRESY RP. 
rozwiń zwiń