X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Historia rozwoju Kresów na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 09:05
Gościem audycji był Tomasz Kuba Kozłowski, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa i kurator wystawy "Ku nowoczesności. Kresy Niepodległe 1919–1939", który opowiadał o działalności WIK, a także o nadchodzących wydarzeniach związanych z Kresami, organizowanych m.in. przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie.
Audio
  • Historia rozwoju Kresów na wystawie (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Plakat wystawy Ku nowoczesności. Kresy Niepodległe 19191939.
Plakat wystawy "Ku nowoczesności. Kresy Niepodległe 1919–1939".Foto: materiały promocyjne

Porozmawialiśmy o plenerowej wystawie "Ku nowoczesności. Kresy Niepodległe 1919–1939" Domu Spotkań z Historią. Wystawa poświęcona jest mało znanym w powszechnej świadomości, wybranym dokonaniom gospodarczym i cywilizacyjnym związanym z odbudową i modernizacją ziem wschodnich II RP.  Wystawa będzie miała swój finisz 12 listopada. W programie: "ELEKTRIT" - Wilno. Fenomen polskiego przemysłu radiotechnicznego. Architektura modernistyczna na Kresach – zapomniana nowoczesność. Szklane cacka znad Niemna. Podyskutowaliśmy na temat aspektów modernizacji Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej oraz osiągnięć gospodarczych i cywilizacyjnych Kresów.

- To była odbudowa, ponieważ ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej były bardzo zniszczone: Brześć nad Bugiem był zniszczony w 70. procentach, w centrum Stanisławowa zniszczone zostało tysiąc budynków. To była cała plejada miast leżących w gruzach - mówił Tomasz Kuba Kozłowski, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa. - Tylko Wilno i Lwów wyszło z tych wojen bez szwanku. Dlatego nie było tam sztandarowych inwestycji, które znamy z Polski centralnej.

W drugiej części audycji Ludmiła Januszewska z miasteczka Hreczany pod Chmielnickim (Ukraina, Podole​) pochodząca z polskiej rodziny opowiadała o życiu Polonii na swoim terenie, w szczególności o języku polskim, który tam jest używany.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzili: Aleksandra Tykarska i Piotr Kędziorek

Goście: Tomasz Kuba Kozłowski (Warszawska Inicjatywa Kresowa), Ludmiła Januszewska.

Data emisji: 9.11.2019

Godzina emisji: 18.10


gs

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal Dziedzictwa Kresów i muzyka polsko-litewska

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 17:53
Dawne Kresy Wschodnie zajmują szczególne miejsce w świadomości Polaków. Dla wielu z nas tereny te wiążą się przede wszystkim z nostalgicznymi wspomnieniami, choć Polacy mieszkający na Łotwie, Litwie, Białorusi czy Ukrainie współtworzą także współczesną kulturę tych krajów. O niej rozmawiać rozmawialiśmy w nowej audycji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W audycji skupiliśmy się na wydarzeniach z oferty kulturalnej i nie tylko, które warto w najbliższym czasie śledzić, aby być na bieżąco z tym, co zajmuje Polaków mieszkających na Kresach i z nimi związanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresy w pamięci naszych dziadków

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 09:10
W studiu odwiedziła nas Emilia Pułtorak, studentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, która opowiedziała o badaniu rodzinnych wspomnień wspólnie z jej dziadkiem, który był przed wojną mieszkańcem Łucka - stolicy Wołynia.
rozwiń zwiń