X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Kresy w pamięci naszych dziadków

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 09:10
W studiu odwiedziła nas Emilia Pułtorak, studentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, która opowiedziała o badaniu rodzinnych wspomnień wspólnie z jej dziadkiem, który był przed wojną mieszkańcem Łucka - stolicy Wołynia.
Audio
  • Kresy w pamięci naszych dziadków (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Łuck. Główne wejście do zamku Lubarta, pocztówka z 1918 roku.
Łuck. Główne wejście do zamku Lubarta, pocztówka z 1918 roku.Foto: Polona

Łuck był kiedyś miastem wojewódzkim, nie tak dużym jak Lwów czy Wilno, niemniej jednak był stolicą Kresów. Dziadek Emilii Połtorak mieszał tam z rodzicami od 1932 roku do czasu wybuchu drugiej wojny światowej. Później, gdy nieco dorósł, rodzice przenieśli się do posesji przy ulicy Lubarta 12, którą kupił jego wujek.

- Pamiętam dom, w którym była kuchnia wykorzystywana przez naszą gosposię i moją mamę kiedy nadchodziły jakieś święta i uroczyste spotkania, posiadał prawdziwy piec chlebowy! - wspominał mieszkaniec Łucka, dziadek Emilii Pułtorak. Studentka pisze pracę magisterską w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie opartą na wspomnieniach swoich przodków.

W audycji sprawdziliśmy też, jak się żyje Polonii w obwodzie chmielnickim na Ukrainie. Szczegółów posłuchaliśmy w rozmowie Mariany Kril z Wandą Szatkowską - przewodnicząca Towarzystwa Polskiego w Niecieszynie na Ukrainie.

Pojawiła się również w audycji relacji Wojciecha Jankowskiego z obchodów dziesięciolecia "Monitora Wołyńskiego" – polskiego czasopisma ukazującego się w Łucku na Ukrainie.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzili: Aleksandra Tykarska i Piotr Kędziorek

Goście: Emilia Pułtorak (studentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie), Wanda Szatkowska (przewodnicząca Towarzystwa Polskiego w Niecieszynie na Ukrainie).

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 18.10

at/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka niepodległości na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 15:30
W audycji porozmawialiśmy o Koncertach Niepodległości, które wkrótce zabrzmią w Rydze i Lipawie z okazji 225. rocznicy powstania kurlandzkiego. Jako część Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło ono w Lipawie w czerwcu 1794 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W audycji skupiliśmy się na wydarzeniach z oferty kulturalnej i nie tylko, które warto w najbliższym czasie śledzić, aby być na bieżąco z tym, co zajmuje Polaków mieszkających na Kresach i z nimi związanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski język i tradycje na Grodzieńszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 19:00
- Babcia zawsze mi mówiła, że ona rozmawia w prawdziwym polskim języku, a my coś wymyślamy. Przesunięcie granic bardzo wpłynęło na życie moich dziadków - mówiła gość audycji, Hanna Józefowicz, która pochodzi z polskiej rodziny z Wołkowyska na Białorusi. 
rozwiń zwiń