X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Kawałek Polski na sielskiej Bukowinie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 11:00
Ze wspomnień jej dawnych mieszkańców wyłania się rajski obraz miejsca, gdzie w zgodzie żyli przedstawiciele wielu kultur i narodów. A jak dzisiaj wygląda życie na rumuńskiej i ukraińskiej Bukowinie?
Audio
  • Jak się żyje na rumuńskiej i ukraińskiej Bukowinie (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Rumuński klasztor w Suczawicy.
Rumuński klasztor w Suczawicy.Foto: Shutterstock.com/Andrew Mayovskyy

O tym porozmawialiśmy z gościem audycji - prof. Heleną Krasowską z Instytutu Slawistyki PAN, specjalistką od języka i kultury polskich górali z Bukowiny, czyli Górali Czadeckich. Do tego posłuchaliśmy nagrań z Bukowiny dokonanych podczas wyprawy dziennikarzy RCKL w 1996 roku.

 - Książka „Świadectwo zanikającego dziedzictwa” dotyczy wszystkich gwar polskich istniejących na Bukowinie, m.in. Górali Czadeckich, posługujących się gwarą górali bukowińskich. Na małym terytorium, gdzie zamieszkuje 5 tysięcy osób polskiego pochodzenia są trzy rodzaje gwar polskich. Polacy w Czerniowcach w Kocmaniu mówią polszczyzną południowo-wschodnich Kresów. Jest również miejscowość Bulaj niedaleko Suczawy – tam Polacy używają gwary wsi Bulaj z cechami małopolskimi - opowiadała prof. Heleną Krasowską z Instytutu Slawistyki PAN.


Okładka książki "Świadectwo zanikającego dziedzictwa" Okładka książki "Świadectwo zanikającego dziedzictwa"

W audycji także pojawiła się relacja z wystawy „Miasta Litwy, Białorusi, Polski i Ukrainy w XIX wieku na zdjęciach Józefa Czechowicza”, którą można oglądać w Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie.

***

Słuchaczy zapraszamy do dzielenia się ciekawymi wspomnieniami, opowieściami i propozycjami tematów, które uważają Państwo za ważne dla polskiej społeczności na Kresach.

kresy@polskieradio.pl.

SMS: 71151 (koszt SMS-a to 1 zł plus VAT)

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzili: Aleksandra Tykarska, Piotr Kędziorek

Gość: prof. Helena Krasowska (Instytut Slawistyki PAN)

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 18.10

at/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka niepodległości na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 15:30
W audycji porozmawialiśmy o Koncertach Niepodległości, które wkrótce zabrzmią w Rydze i Lipawie z okazji 225. rocznicy powstania kurlandzkiego. Jako część Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło ono w Lipawie w czerwcu 1794 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresowe historie z Żytomierszczyzny i Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 13:56
W audycji, oprócz aktualności związanych z życiem Polaków na Kresach, rozpoczęliśmy także cykl archiwalnych wspomnień Polaków przesiedlonych za czasów stalinowskich do Kazachstanu, na Ukrainę i inne ziemie wschodnie.  
rozwiń zwiń