X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Działalność IPN poza granicami kraju

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 21:30
Przystanki Historii działają nie tylko w Polsce. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi swoją działalność również za granicą. Gościem w studiu Jedynki był dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. 
Audio
  • Działalność IPN poza granicami kraju (Przystanek Historia/Jedynka)
IPN
IPNFoto: PAP/Rafał Guz

Radiowy "Przystanek Historia" nawiązuje nazwą do cieszącej się wielką popularnością projektu, który tak dobrze się sprawdził w kraju, że Instytut Pamięci Narodowej postanowił zorganizować kolejne 11 "Przystanków" poza granicami kraju. - Od ponad trzech lat działają zagraniczne "Przystanki Historia. (...) Wielu wybitnych Polaków znalazło się na emigracji, tam żyją do dziś - mówił dyrektor Adam Hlebowicz. 

Gość audycji zaznacza, że instytucji zależy na tym, żeby w kształceniu pokazać przede wszystkim historię. - Wiadomo, że Polacy czy to w Stanach Zjednoczonych czy w Brazylii czy w Europie chcą się uczyć języka polskiego i na szczęście działają takie szkoły. Natomiast uczą się tam głównie języka, historii polskiej, a nam zależy głównie na historii. Bez korzeni, bez znajomości skąd pochodzimy, jakie są nasze skomplikowane, ale i piękne dzieje po prostu nie wiemy do końca kim jesteśmy. Stąd ten pomysł - dodaje dyrektor. 

W jakich miejscowościach na świecie znajdują się "Przystanki Historia"? 

Ponadto w audycji: 

- Rola Polaków, którzy  znaleźli się na uchodźstwie w latach  1939-89 w  trwaniu i przechowywaniu wartości narodowych. Paweł Lekki rozmawiał z historykiem dr Małgorzatą Ptasińską. W tym przypomniano postać Gustawa Herlinga Grudzińskiego, w Roku poświęconym wybitnemu pisarzowi oraz  informacja po ogłoszeniu wyników pierwszego etapu konkursu o Herling-Grudzińskim.

- O książce Marka Wierzbickiego pt. "Człowiek z Polski. Prezydent RP Kazimierz Aleksander Sabbat (1913-1989) i emigracja niepodległościowa Polaków".

Było/będzie:

 - Prezes IPN dr Jarosław Szarek wziął udział w polonijnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Podczas wizyty w USA m.in. otworzył wystawę "Ojcowie Niepodległości" uczestniczył we mszy św. w Chicago z okazji 11.11.1918 r. oraz wygłosił wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku nt. postaci Pierwszego Marszałka Polski oraz piłsudczyków w działalności opozycji antykomunistycznej w PRL.

Uroczystości pogrzebowe śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora – Dęblin, 5–6 listopada 2019

Spotkanie w Instytucie Polskim w Berlinie "Od niepodległości do upadku muru berlińskiego. Polska i Niemcy w XX wieku" – Berlin, 12 listopada 2019

Projekt edukacyjny "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku" - II edycja ogólnopolska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Materiały: Justyna Majchrzak, Katarzyna Semaan

Goście: Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN), dr Małgorzata Ptasińska (historyk) 

Data emisji: 13.11.2019 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

18. edycja Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 21:05
Nagroda jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez Instytut Pamięci Narodowej osobom i instytucjom, które aktywnie działają na rzecz upamiętnienia historii narodu polskiego w latach 1939 - 1989.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN o rekomunizacji ulic w Białymstoku i Żyrardowie: to budzi nasz zdecydowany sprzeciw

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:16
- Do radnych Białegostoku i Żyrardowa, którzy byli przeciwni uhonorowaniu mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" nazwami ulic, prześlemy jeszcze dziś materiały edukacyjne - zapowiedział w poniedziałek w Warszawie prezes IPN Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy, kiedy IPN ogłosi kolejne imiona i nazwiska ofiar zbrodni komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 15:00
IPN ogłosi kolejne imiona i nazwiska ofiar komunistycznego aparatu terroru, których szczątki z bezimiennych mogił wydobyli specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar odbędzie się 3 grudnia w Pałacu Prezydenckim.
rozwiń zwiń