X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Walka z koronawirusem. Prof. Marcin Drąg: enzym jest bardzo dobrym celem w poszukiwaniu leków

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 10:00
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej z zespołu prof. Marcina Drąga zbadali enzym, który może okazać się kluczowy w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. - Okazało się, z enzym jest bardzo dobrym celem w poszukiwaniu leków. Jeszcze dwa tygodnie temu nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo on jest ważny - mówi w "Sygnałach Dnia" prof. Marcin Drąg. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Gorodenkoff

Proteaza SARS-CoV-2 Mpro (Main Protease), która odpowiedzialna jest za cięcie białek, jest niezbędna wirusowi do replikacji (namnażania). Powstrzymanie tego procesu doprowadziłoby do zabicia wirusa. Jak oceniają sami naukowcy, praca zespołu prof. M. Drąga stanowi ramy do zaprojektowania inhibitorów, które mogą posłużyć do stworzenia środków zwalczających wirusa, a także testów diagnostycznych.

Jak wyjaśnia prof. Drąg zespół działa trójtorowo. - Pokazaliśmy, że ten enzym można wykorzystać i można detektować jego aktywność fluorescencją. To jest jedna z najważniejszych metod diagnostycznych, które można zastosować do mierzenia dezaktywności  - informuje gość audycji. - My tutaj intensywnie pracujemy nad tym, żeby testy diagnostyczne o niego oparte rozwinąć . To będzie bardzo szybki test dający wynik w pół godziny od pobrania próbki od pacjenta - dodaje. 

Poszukiwanie leków 

Testy diagnostyczne dadzą możliwość szybszego diagnozowania pacjentów. Obecnie trwają prace nad poszukiwaniem leków i sprawdzanie czy oddziałują one z danym enzymem. - Najważniejsze jest poszukiwanie leków, które są na jakiekolwiek inne choroby i sprawdzanie czy one oddziałują z tym enzymem. Jeżeli okaże się, że oddziałują to możemy mieć kandydata do wykorzystania jako lek w walce z koronawirusem, ponieważ te leki już wcześniej były zaakceptowane i przeszły wszystkie rygorystyczne procedury - wyjaśnia gość audycji. 

SARS-CoV-2 - mniej śmiertelny

Prof. Drąf zaznacza, ze podobna proteaza występuje w wirusie SARS-CoV, który wywołał epidemię SARS z lat 2002–2003. Wyjaśnia, że koronawirus, z którym obecnie mamy do czynienia jest dużo mniej śmiertelny niż ten z poprzednich lat. - W poprzednim była większa śmiertelność, ale w przypadku SARS-CoV-2 jest dużo większa zaraźliwość między ludźmi - zaznacza. 

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Rozmawiała: Katarzyna Gójska

Gość: prof. Marcin Drąg (Politechnika Wrocławska)

Data emisji: 20.03.2020 r.

Godzina emisji: 8.39

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceprezes PSL ma koronawirusa. "Jestem w szpitalu i czuję się dobrze"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 11:20
Wiceprezes PSL, europoseł Adam Jarubas poinformował w piątek na Twitterze, że poddał się testowi na obecność koronawirusa, który okazał się pozytywny. "Jestem w szpitalu i czuję się dobrze" - napisał na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.
rozwiń zwiń