X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W dniu Święta Pracy o zmianach na rynku zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 15:10
Święto Pracy to idealny moment, by porozmawiać o tym, czym dziś jest praca? Jak się zmienia? Jak zmieniła ją pandemia? Czy e-praca wyprze tę stacjonarną? Jakie zawody będą w przyszłości najpopularniejsze?
W 1 maja protesty pracowników sektora prywatnego i państwowego przeciwko ograniczaniu praw pracowniczych
W 1 maja protesty pracowników sektora prywatnego i państwowego przeciwko ograniczaniu praw pracowniczychFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

praca1200.jpg
Czy 1 maja pracownicy mają powody do świętowania?

Przez wieki praca była dobrem wymiernym, często definiującym nasze życie. Jak wygląda teraz i jak będzie wyglądała w przyszłości?


Posłuchaj
38:57 Jedynka-1-05-2021-gdzie-jest-pan-cogito.mp3 Jakim zmianom podlega system zatrudnienia i jakie są konsekwencje e-pracy (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 


kobiety 1200 free
Dzień Kobiet: "kartka z kalendarza" czy ważny dzień w roku?

Prof. Piotr Broda-Wysocki, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zauważa, że praca to taka sfera życia, która strukturyzuje egzystencję. - To taki kręgosłup, wokół którego budujemy nasz czas - mówi. I to przez całe życie. Jednocześnie praca przynosi środki na utrzymanie. Z jego obserwacji wynika, że w życie coraz mocniej wdziera się element czasu wolnego. - Żyjemy nie tylko po to, żeby pracować, już nie praca jest sensem życia, ale w niektórych obszarach społecznych zaczyna nim być czas wolny - tłumaczy.

Profesor zwraca uwagę, że w czasach pandemii zmieniają się relacje międzyludzkie i to nie tylko w firmach, ale też te wiążące nas ze znajomymi czy ludźmi przygodnie poznanymi na ulicy lub w komunikacji miejskiej. - Życie społeczne straciło barwy, choć pewnym osobom może to odpowiadać - podsumowuje. Wskazuje, że przy e-pracy zaciera się czas między domem a pracą. - Przestajemy wychodzić do pracy i wracać z pracy, wychodzić na spotkania i wracać ze spotkań, bo wszystko możemy zrobić przez komunikator - podkreśla. Jego zdaniem na dłuższą metę nie jest to dobre, e-praca nie powinna zastępować pracy klasycznej.

Igor Rotberg, psycholog i psychoterapeuta, wylicza oznaki pracoholizmu, które powinny zaniepokoić. - Takim symptomem jest to, że ciągle myślimy o pracy, o tym, czego nie zrobiliśmy, albo zrobiliśmy źle - mówi. Pracoholikowi praca nie daje spełnienia, w przeciwieństwie do entuzjastów pracy, którzy potrafią wyznaczyć granicę między pracą a odpoczynkiem.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że przy e-pracy bardzo ważne jest jasne wytyczenie granicy, gdzie jest biuro, a gdzie jest reszta domu. - Ponieważ zatarcie tej granicy może wiązać się z problemem ustalenia, czy ja nadal jestem w pracy, czy już nie, czy odpoczywam, czy już nie, może to przełożyć się na ograniczenie możliwości regeneracji - wyjaśnia.

Paweł Ellerik, specjalista w zakresie nowoczesnych technologii, zwraca uwagę, że rok po przejściu na e-pracę tych zatrudnionych, którzy mogli to zrobić, zaczynają być odczuwalne jej pozytywne skutki. Pracodawcy zwracają uwagę na obniżenie kosztów, a jednocześnie wzrost wydajności, gdyż pracownik nie traci czasu na dojazdy. Z kolei część osób jest zadowolona, że spędza więcej czasu z rodziną. Za największą zmianę specjalista uważa przeobrażenia relacji między zatrudnionymi. - Nie budują się relacje w zespole, relacje wewnątrz firmy, a nowo zatrudnieni nie poznają kolegów - podkreśla.

Specjalista przewiduje, że nie będzie już powrotu do dawnej rzeczywistości, zwłaszcza że e-praca jest korzystna dla pracodawców i - wbrew pozorom - łatwiej nią zarządzać. Nie wiadomo jednak, jak zachowają się pracownicy i czy będą zmęczeni takim formatem pracy. - Być może będą poszukiwać klasycznych form zatrudnienia - ocenia. Według niego wzrośnie też znaczenie kompetencji cyfrowych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Piotr Broda-Wysocki (socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z pracą oraz sferą socjalną i społeczną), Igor Rotberg (psycholog i psychoterapeuta, specjalizujący się m.in. w pomocy osobom wypalonym zawodowo i dotkniętych pracoholizmem,  a także obserwator zmian we współczesnych trendach na rynku pracy), Paweł Ellerik (specjalista w zakresie nowoczesnych technologii, a także rozwoju nowoczesnych technik zatrudnienia, Lex Digital Polska)

Data emisji: 1.05.2021 

Godzina emisji: 15.10

ag

Czytaj także

Święto Pracy – esencja propagandy PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 05:45
- Największą rangę święto miało w okresie stalinowskim. Wówczas do obchodów 1 maja szykowano się już w marcu. Wydział propagandy KC PZPR przygotowywał scenariusz, hasła i trasę pochodu. Przygotowywała się także Służba Bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Marcin Zaremba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister infrastruktury: koronawirus nie zatrzymał polskiego budownictwa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 15:57
- Na polskich budowach życie wre - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że jest to "niezmiernie ważne w kontekście epidemii koronawirusa".
rozwiń zwiń