X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Niepodległość a suwerenność. Różnica niewielka czy kolosalna?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 10:28
Czym suwerenność różni się od Niepodległości? Czy jest jej rozwinięciem, dopełnieniem, a może treścią? Czy Polska jest suwerenna?
Audio
  • Niepodległość a suwerenność (Gdzie jest Pan Cogito?/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Tomasz_Mikolajczyk

Zdaniem politologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Aleksandra Głogowskiego, w obecnych czasach różnica pomiędzy niepodległością i suwerennością jest "kolosalna". - Przez suwerenność rozumiemy samowładność i całowładność, czyli wymiar zewnętrzny i wymiar wewnętrzny decydowania o swoich losach - podkreśla gość Jedynki. - Możemy sobie wyobrazić państwo, które będzie niepodległe ale nie będzie suwerenne. Myśmy to przeżywali w okresie PRL. To chyba taki sztandarowy przykład. Trudno natomiast wyobrazić sobie państwo suwerenne nie będące niepodległym - dodaje.

Ekonomista Jerzy Bielewicz ocenia z kolei, że niepodległość jest czymś więcej niż suwerenność chociaż - jak dodaje - suwerenność jest niezwykle ważna. - Niepodległość zawiera w sobie suwerenność. Jeśli chodzi o Polskę, to mamy takie przypływy i odpływy suwerenności. W mojej ocenie na przykład, za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL nie byliśmy krajem suwerennym dlatego, że były bardzo silne wpływy niemieckie i wiele decyzji - również tych gospodarczych - było dyktowanych nie naszym interesem tylko interesem Niemiec - podkreśla ekspert. - Teraz jesteśmy krajem niepodległym, który tez podejmuje suwerenne decyzje gospodarcze - dodaje.

Także według historyka z UKSW, prof. Janusza Odziemkowskiego, istnieje pewna nić łącząca niepodległość z suwerennością. - W politologii można zapisać, co to jest państwo niepodległe. Państwo, które ma terytorium, społeczeństwo, włada tym terytorium i jest uznane przez społeczność międzynarodową. Ale jest jeszcze coś. Dla mnie ta niepodległość wyraża się również w tym, że to państwo w imię swojego interesu może zrzec się pewnej części suwerenności, ale to jest decyzja tego państwa. To nie jest narzucone z zewnątrz - zaznacza profesor. 

- Dzisiaj, wbrew pozorom, największe zagrożenie dla suwerenności - choćby takich krajów jak Polska - płynie z wewnątrz poszczególnych państw. To nie tylko kwestie różnych autonomii, ale również kwestia działań elit, które nie mogą się zdecydować, czy powinny zabiegać o interesy małych, średnich firm, własnego kapitału, czy też wielkich korporacji, wielkich banków, pewnych struktur lobbystycznych o światowym znaczeniu - ocenia publicysta Janusz Szewczak.

Jakie są cechy państwa suwerennego? Czy na polu polityki surowcowej i energetycznej toczy się dzisiaj walka o polską suwerenność? Czy umiemy pielęgnować suwerenność? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Janusz Odziemkowski (historyk, UKSW), Jerzy Bielewicz (ekonomista), prof. Aleksander Głogowski (politolog, UJ), Janusz Szewczak (publicysta)

Data emisji: 7.12.2019

Godzina emisji: 8.10

kh

Czytaj także

11 listopada 1918 Piłsudski miał pełne ręce roboty [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 05:55
Rewolucyjne nastroje, niemieckie siły okupacyjne, chaos na ulicach, problem z uznaniem polskiego rządu przez zwycięzców I wojny światowej – przed ojcami polskiej niepodległości w pierwszych dniach wolności piętrzyła się masa problemów. Dla portalu PolskieRadio.pl wyjaśnił je prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

102 lata temu Polska odrodziła się jako królestwo

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 05:40
7 października 1918 roku Rada Regencyjna ogłosiła powstanie niepodległego Królestwa Polskiego. Przez blisko miesiąc formalnie Polska była królestwem bez króla. Teoretycznie władzę w państwie sprawowali arcybiskup warszawski Aleksander Kakowski, książę Zdzisław Lubomirski i ziemianin Józef Ostrowski, jednak faktyczne rządy stanowili niemieccy i austriaccy okupanci.
rozwiń zwiń