X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Język mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 12:10
Użytkownicy mediów społecznościowych często posługują się językiem brutalnym, wulgarnym i daleko uproszczonym. Czy to cena, jaka płacimy za możliwość szybkiej i sprawnej komunikacji?
Audio
  • Czy język w mediach społecznościowych musi być wulgarny i brutalny? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Prof. Grzegorz Łęcicki zwraca uwagę, że ostatnio zazębiają się pojęcia hejtu, mowy nienawiści i przemysłu pogardy, więc przytacza definicję hejtu. - To jest wszystko to, co jest negatywne, wypowiedziane w sposób agresywny, wulgarny, a bardziej ogólnie w sposób, który nie szanuje rozmówcy - mówi. Zwraca uwagę na tendencję zastępowania wymiany myśli i argumentów dobieraniem argumentów ad personam, wypowiadaniem ich w sposób agresywny ukazujący pogardę wobec drugiego człowiek.

Prof. Anna Cegieła podkreśla, że język mediów społecznościowych to prawdziwy język prawdziwych ludzi. - Media społecznościowe pokazują nie najładniejszą mentalność użytkownika - mówi językoznawca. Wskazuje też, że część wpisów jest robiona na jakiś użytek i ma osiągnąć jakiś skutek. Takie wpisy robią za pieniądze tzw. zawodowi trolle będący na usługach różnych grup, także politycznych. - Mają być wulgarne, mają trzymać niski poziom, bo mówią do ludzi, którzy na tym poziomie są w stanie wszystko zrozumieć - przekonuje.

Wiceminister Adam Andruszkiewicz zwraca uwagę, że ostatnio nasila się zjawisko patostreamingu. Polega na pokazywaniu w mediach społecznościowych na żywo różnych patologicznych, często brutalnych zachowań. - Większość młodych ludzi zna zjawisko patostreamingu i mniej więcej połowa przyznała się, że oglądała - mówi gość Jedynki.

Czy wolność jest równoznaczna z samowolą? Na czym powinna polegać edukacja medialna społeczeństwa? Jak zwalczać propagowanie przemocy i przestępczych zachowań w internecie? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Anna Cegieła (UW), prof. Grzegorz Łęcicki (UKSW), Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji)

Data emisji: 29.06.2019

Godzina emisji: 15.09

ag
Czytaj także

Pierwszy emotikon pochodzi z... XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 12:15
W audycji "Lato z Radiem" obchodziliśmy Dzień Emotikonów, które po raz pierwszy w e-mailu zostały zastosowane 19 września 1982 roku. - To wtedy Scott Fahlman w Stanach Zjednoczonych użył tego znaku w wiadomości internetowej - mówił Andrzej Pająk z magazynu "Chip".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jesteśmy społeczeństwem informatycznym?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 18:54
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez Internetu. Jest gigantyczną bazą danych i sposobem na łatwe komunikowanie się z całym światem. Ale czy oprócz nieograniczonej możliwości surfowania po sieci, umiemy już na co dzień korzystać z zalet informatyzacji? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Krzysztof Głomb ze Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
rozwiń zwiń