X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Upadek chrześcijaństwa w Europie to fakt, czy publicystyczna teza?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 10:00
Jak to wpłynie na przyszłość naszego kontynentu? Przyczynkiem do rozmowy na ten temat są wydarzenia z Paryża. Pożar, do którego doszło w poniedziałek w słynnej katedrze Notre Dame, początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.
Audio
  • Upadek chrześcijaństwa w Europie to fakt, czy publicystyczna teza? (Gdzie jest Pan Cogito?/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

- Czy jest to signum nowych czasów czy upadku, będą mogli stwierdzić nasi potomkowie, kiedy spojrzą z pewnego dystansu. Natomiast jeżeli są takie wrażenia i takie domysły a słyszę, że tak wielu ludzi mówi, to dla mnie jest to na dzień dzisiejszy przede wszystkim znak ogromnego niepokoju w czasach, w których żyjemy. Jest niepokój moralny, i zanik wartości, które wydawały się niewzruszone. Wielu ludzi czuje się zagubionych i wtedy szukamy, nadajemy różnym wydarzeniom bardzo duże znaczenia. Dowodzi to na ten moment przede wszystkim niepokoju - mówi w audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" historyk prof. Janusz Odziemkowski.

Ksiądz. prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW) podkreśla, że we Francji mamy do czynienia z olbrzymią agresją wobec społeczności katolickiej, przede wszystkim w stosunku do obiektów materialnych. - Pozostaje także pytanie, co dalej z katedrą Notre Dame. Czy zostanie ona odbudowana jako znak historii ciągłości Francji czy jako znak zerwania z historią Francji? - zastanawia się duchowny.

- Jest to smutne wydarzenie, bo jest to arcydzieło sztuki sakralnej, ważny symbol europejskiej historii ale włącza mi się wewnętrzna polemika, kiedy słyszę apokaliptyczne interpretacje, które mówią o znaku upadku Zachodu czy cywilizacji chrześcijańskiej. Katedry paliły się już wcześniej i nie wysnuwaliśmy wtedy takich teorii. Wypadki budowlane zdarzają się niestety także w obiektach o niezwykle ważnych znaczeniu - zaznacza red. Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).

- Budynek ten powstał jako katolicka świątynia i do poniedziałku był w takiej formie użytkowany - zwraca uwagę dr Tymoteusz Zych (Instytut Ordo Iuris). - Natomiast teraz poważni komentatorzy we francuskim życiu politycznym mówią, że budynek może zostać odbudowany jako centrum wielokulturowe, które ma stanowić przejaw dziedzictwa właściwego dla wszystkich Francuzów. Prezydent Francji mówi, że budynek zostanie odbudowany jako jeszcze piękniejszy - czyli inny - a premier Francji mówi o konkursie na koncepcję architektoniczną tego budynku. Jak w ogóle można o czymś takim dyskutować? Można. We Francji, gdzie Kościoły zostały odebrane Kościołowi katolickiemu i po pożarze Kościoła to władze państwowe decydują o tym, jaki będzie jego charakter i wygląd - podkreśla gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW), prof. Janusz Odziemkowski (historyk), red. Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris)

Data emisji: 20.04.2019

Godzina emisji: 15.07

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie media tworzymy w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 12:10
Czym w istocie są media? Czy każdy podmiot informujący o wydarzeniu lub komentujący je możemy uznać za medium? O tym dyskutowali goście Jedynki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek: kiedy obmawiamy innych rzucamy kamieniami

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:27
- Kiedy obmawiamy innych rzucamy kamieniami - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie. Apelował o to, by "wypuścić z rąk kamienie oczerniania i potępienia". 
rozwiń zwiń