X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Zenon Żyburtowicz: gdybym się jeszcze raz urodził to robiłbym to samo

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 11:27
Zenon Żyburtowicz-  fotografik, reporter, podróżnik, publikujący swoje prace w prasie polskiej: "Moda i Styl", "Kobieta i życie", "Pani" i zagranicznej: "Schweizer Illustrierte", "Die Welt", "Die Ganze Woche".  Autor albumów fotograficznych, zdjęć na potrzeby kampanii reklamowych filmów fabularnych. O swojej fotograficznej pasji opowiedział Jolancie Fajkowskiej w audycji "Już taki jestem". 
Audio
  • Zenon Żyburtowicz: gdybym się jeszcze raz urodził, chciałbym robić to samo (Już taki jestem/Jedynka)
Zenon Żyburtowicz
Zenon ŻyburtowiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

 Na planie filmowym Zenon Żyburtowicz, we właściwym miejscu i czasie, przy wyczuciu najlepszego światła, tworzy niepowtarzalne fotogramy. Tak było w przypadku "Ogniem i mieczem" i "Starej baśni". - Fascynująca jest obserwacja życia na planie filmowym, coś co może się wydarzyć, a co nie jest do przewidzenia - mówił gość audycji. - Jest jedna rzecz z powodu której mam niedosyt. W albumie chciałem pokazać kuchnię filmową, to czego widzowie nie zobaczą na ekranie - dodał. 

Rozmówca Jolanty Fajkowskiej wspomniał, że w czasie produkcji filmu "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" panowała nerwowa atmosfera. - Byliśmy o bardzo nieciekawej porze roku w Biskupinie, było potwornie zimno, jednak nie temperatura nam dokuczała, tylko wiatr - zdradził. 

Łatwiej fotografuje się przyrodę? 

Inną specjalizacją fotograficzną jest polski krajobraz i zabytki. W albumie "Barwy Polski" przedstawia spojrzenie na historię i współczesność naszego kraju. Prezentuje ciekawostki nt. historii, sztuki, architektury i obyczajów. Krótkie opisy i wspaniałe barwne ilustracje oddają klimat i zróżnicowanie poszczególnych regionów kraju oraz podpowiadają, jakie miejsca warto odwiedzić: Biskupin, kopalnię soli w Wieliczce, czy stanowisko żubrów w Białowieży. - Fotografii towarzyszą podróże i wartości poznawcze z nich płynące. Obcowanie z różnymi ciekawymi ludźmi, wydarzenia, to wszystko powoduje, że postrzegam świat inaczej - wyjaśnił. 

Aparat analogowy  

Zenon Żyburtowicz zdradził, że telefonem komórkowym robi zdjęcia z konieczności, a aparat analogowy już dawno odszedł do lamusa. - Komórka nie ma swoistego ciężaru, jaki powinien mieć aparat fotograficzny i ono po prostu drży mi w rękach. Aparatem analogowym przestałem się bawić, aczkolwiek dwa egzemplarze zostawiłem na pamiątkę, w tym jeden, w którym fotografowałem "Ogniem i Mieczem". Wykonałem wtedy 30 tysięcy zdjęć i to był mój rekord życiowy w fotografii analogowej - powiedział. 

Które zdjęcie opublikował jako pierwsze? Kim Zenon Żyburtowicz jest z wykształcenia? Dlaczego, zdaniem artysty, epoka albumów już się skończyła? O tym w audycji. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Zenon Żyburtowicz (fotograf) 

Data emisji: 13.02.2020 r.

Godzina emisji: 21.34

ans 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grażyna Szapołowska: aktorzy mogą bardzo dużo nauczyć śpiewaków operowych

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 12:02
- Opera to najpiękniejsza i najuczciwsza forma, którą odkryłam dość późno w sobie - powiedziała w radiowej Jedynce aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja Węgorzewska: mówią na mnie "matka-dyrektor"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 11:14
Oficjalnie zadebiutowała w 1992 roku w operze Claudio Monteverdiego "Koronacja Poppei" na scenie kameralnej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Kilka lat później zaczęła odnosić sukcesy także za granicą. Jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Bogdańska: nie wyobrażałam sobie pracy w innym zawodzie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 12:00
Walizkę teatralną i filmową niesie od wielu lat z wraz z mężem Markiem Koterskim. Zagrała w jego filmach: "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" czy "7 Uczuć". Aktorka wszechstronna i "kobieta o wielu twarzach".  Gościem Jolanty Fajkowskiej była aktorka Małgorzata Bogdańska.  
rozwiń zwiń