X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Problem wypalania traw

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 10:12
Wypalanie traw jest zabronione, ponieważ niszczy środowisko i może zagrażać zdrowiu i życiu ludzi. Za uprawianie tego procederu grożą dotkliwe kary.
Audio
Problem wypalania traw
Foto: sxc.hu

 

- Pomimo corocznych apeli o niewypalanie traw w wielu miejscach naszego kraju wiosną na łąkach i polach dochodzi do podpaleń. Płoną trawy i inne pozostałości roślinne. Czy takie pożary wzniecają rolnicy?

Michał Rybarczyk z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:  Z ustaleń ARiMR wynika, że to nie rolnicy dokonują tych podpaleń traw. W 2011 roku Agencja, podczas kontroli, zanotowała 114 przypadków wypalania traw u rolników, z tego 10 przypadków była to celowa działalność rolników. W grupie rolników, którzy ubiegają się o przyznanie płatności, a takich wniosków jest co roku składanych ponad 1milion 350 tysięcy, jest to niewielki problem. Agencja, jak co roku, przygotowała specjalny plakat apelujący do rolników o niewypalanie traw i mówiący o konsekwencjach tego wypalania, a także specjalną publikację, która została zamieszczona na stronach Agencji.

- Jakie są kary za wypalanie traw?


Michał Rybarczyk: Ustawa o ochronie przyrody i o lasach mówi o karze aresztu i do 5 tys. zł grzywny. Dodatkowo, gdy wypalanie traw stało się przyczyną pożaru, którego skutki stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia oraz dla mienia, jest kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

- Jeśli okaże się, że to rolnik wypalał trawy, co wówczas?

Michał Rybarczyk: Musi się liczyć z dodatkowymi sankcjami, jakie może nałożyć kierownik biura powiatowego ARiMR. Są to sankcje 3-procentowe do każdego rodzaju płatności, o jakie w danym roku ubiega się rolnik, tzn. o płatności w ramach systemu wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatności rolno-środowiskowych i na zalesienie. Kierownik biura powiatowego może również podjąć decyzję o tym, żeby zwiększyć poziom sankcji do 5% lub zmniejszyć do 1%, w zależności od tego jaki jest zasięg i dotkliwość tego wypalenia. W skrajnych przypadkach może być zmniejszenie płatności o 20%, a jeśli mówimy o uporczywym działaniu rolnika, wtedy płatność w ogóle może nie być przyznana.
Przypominam: wypalanie niczego dobrego dla środowiska nie daje i za wypalanie traw grożą sankcje i kary.

- Jeśli rolnik widzi, że płonie jego ziemia mimo, że nie przyłożył do tego ręki. Co wtedy powinien zrobić?

Michał Rybarczyk: Powinien niezwłocznie zgłosić takie podpalenie do straży pożarnej, również do policji , żeby posiadać dokument w momencie, gdy przyjedzie do niego kontrola z ARiMR, że to nie on był sprawca tego podpalenia. Powinien też te dokumenty przechowywać  i powiadomić w ciągu 10 dni kierownika biura powiatowego o zaistnieniu takiej sytuacji.

Rozmawiał Dariusz Kwiatkowski


Zobacz więcej na temat: ARiMR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak