X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Najstarsi skrzypkowie regionu Opoczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:05
W "Kiermaszu pod kogutkiem" królowała muzyka z centralnej Polski, z regionu Radomskiego i Opoczyńskiego. Spotkaliśmy się z Joanną i Stanisławem Strelnikami i przypomnieliśmy postać legendarnego skrzypka Józefa Zarasia.  
Audio
  • Najstarsi skrzypkowie regionu Opoczyńskiego (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Okładka płyty Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego.
Okładka płyty "Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego".Foto: mat. promocyjne

"Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego" zawiera nagrania skrzypków Piotra Rudzkiego, Władysława Kosylaka, Stanisława Wolskiego i Tadeusza Moczarskiego. O płycie wydanej dzięki gminie Opoczno opowiadali jej współtwórcy - Joanna i Stanisław Strelnikowie.

- Jeżdżąc po regionie, zorientowaliśmy się, że jest jeszcze kilku skrzypków, którzy dobiegają już dziewięćdziesiątki albo ją przekroczyli i jeszcze są aktywni, grają i są w dobrej formie. Z tego powodu postanowiliśmy, że warto by było jakoś ich upamiętnić i nagrać - tłumaczył Stanisław Strelnik.

Na płycie można posłuchać nagrań skrzypków z harmonią, ale przeważająca część nagrań jest tylko z akompaniamentem basów, bębenka obręczowego lub całej sekcji. Pozwala to ocenić kunszt gry skrzypków, bez konieczności wsłuchiwania się, co się dzieje za dźwiękiem harmonii.

 - To ludzie, którzy urodzili się przed II wojną światową. W zasadzie w centralnej Polsce takich czynnych skrzypków w tym wieku nie ma. Jest to coś wyjątkowego i dlatego ta płyta powstała - dodała Joanna Strelnik. - My musieliśmy robić za sekcję.

Jak wyglądały nagrania i gdzie się odbywały? O tym w nagraniu.

W drugiej części audycji wysłuchamy archiwalnych wywiadów z Józefem Zarasiem - wybitnym skrzypkiem z Radomskiego, a także wypowiedzi jego rodziny i sąsiadów.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Rozmawiał: Magdalena Tejchma

Goście:  Joanna i Stanisław Strelnikowie

Data emisji: 19.01.2020

Godzina emisji: 05.05

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kultura tradycyjna Czarnych Górali Nadpopradzkich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:55
O tej niewielkiej góralskiej grupie zaliczanej do Górali Sądeckich zamieszkujących Piwniczną i okolice opowiedzieli mieszkańcy doliny Popradu. O stroju, muzyce i specyfice kultury mówili Piotr Maślanka, śpiewak z regionalnego zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej, oraz Irena Stawiarska, na co dzień grająca w rodzinnej kapeli Stawiarskich Błankowiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalne spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką!

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:00
O muzyce góralskiej, o podhalańskich rodach, o rodzinnym muzykowaniu i o ojcu, słynnym muzykancie Bolesławie Karpielu-Bułecce, opowiadał jego syn Jan, z którym w jego domu w Zakopanem spotkała się Magda Tejchma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
rozwiń zwiń