X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Muzyczne tradycje zachodniej Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 06:00
- U nas nie było żadnego autora piosenek, wymyślali je chłopi, gdy orali w polu, i to było wszystko z życia wzięte - mówiła w "Kiermaszu pod kogutkiem" Anna Chuda z Posadowa. 
Audio
  • Muzyczne tradycje zachodniej Polski (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Członkowie Bislupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic. 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu 2019.
Członkowie Bislupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic. 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu 2019.Foto: Grzegorz Śledź

Artystka opowiadała w audycji m.in. o kulturze Biskupizny i jej dawnych pieśniach, a także o przywiązaniu do swojskich tradycji.

- Te szpilki, które mam we włosach - tłumaczyła podczas rozmowy na festiwalu w Kazimierzu Dolnym, na którym była już piętnasty raz - pochodzą z roku 1880! Proszę pomyśleć, jak ktoś musiał o to dbać, że to już czwartemu pokoleniu służy!

Jedna z legendarnych śpiewaczek Biskupizny przyznała, że kulturę swojego regionu nosi w sercu, tak jak jej rodzice przekazali. - Jak sobie pośpiewom i pogodam tą gwarą ludową, to jestem najszczęśliwsza! - mowiła w rozmowie. Wytłumaczyla także m.in. szczegóły tańców biskupiańskich, stroju, czym były np. watówka, piekielnica czy spódniki, a także - jakie fryzury robiły sobie mieszkanki Biskupizny.


Kapela Lututowianie z Lututowa na 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Kapela Lututowianie z Lututowa na 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

W drugiej części audycji spotkaliśmy się z członkami kapeli Lututowianie z Lututowa, wizytówką gminy Lututów i propagatorami regionalnej muzyki, piosenki i tradycji.

- Lututów to region wieluńsko-sieradzki, tutejsza muzyka charakteryzuje się polkami, oberkami, owijokami. Owijak, to nic innego jak mazurek czy nawet kujawiak, wolniejszy od oberka - tłumaczyli artyści, mówiąc o historii kapeli i muzyce tradycyjnej okolic Sieradza. - Mamy nadzieję, że nasze wnuki po nas złapią bakcyla tej muzyki!

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadził: Piotr Dorosz

Goście: Anna Chuda (śpiewaczka z Biskupizny), Kapela Lututowianie z Lututowa

Data emisji: 4.08.2019

Godzina emisji: 5.05

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyczna podróż od morza do Tatr

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 06:00
W "Kiermaszu pod kogutkiem" z Joanną Gostkowską-Białek i Szymonem Tylką odkrywaliśmy piękno ludowych tradycji Kaszub i Podhala.
rozwiń zwiń