X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Muzyczna podróż od morza do Tatr

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 06:00
W "Kiermaszu pod kogutkiem" z Joanną Gostkowską-Białek i Szymonem Tylką odkrywaliśmy piękno ludowych tradycji Kaszub i Podhala.
Audio
  • Rozmowy z laureatami 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Paul Aniszewski

Joanna Gostkowska-Białek to młoda śpiewaczka, wykonująca tradycyjne pieśni w języku kaszubskim, która na tegorocznym festiwalu zaprezentowała repertuar praktycznie na kazimierskiej scenie niesłyszany. W "Źródłach" opowiedziała m.in. o swoim poszukiwaniu tradycyjnych pieśni oraz o współczesnej sytuacji kultury i języka kaszubskiego.

- Języka kaszubskiego nauczyłam się od babci, dla której kaszubski był pierwszym, podstawowym językiem. Moi rodzice już w domu po kaszubsku na co dzień nie mówili. O język czy współczesną twórczość kaszubską nie ma co się martwić - ta działaność ma się dobrze, ale ja razem z przyjaciółmi zajmuję się kulturą regionu w trochę inny sposób - mówiła nagrodzona artystka.

Gość audycji mówiła także o kaszubskich tradycjach tanecznych, charakterystyczych dla Kaszub instrumentach, znaczeniu polek i marszów dla tamtejszych mieszkańców, o tym, dlaczego badanie źródeł muzyki kaszubskiej wcale nie jest takie łatwe i o tym, czym dla Kaszuba jest tabaka.

- Mam 25 lat. Na skrzypcach gram mniej więcej od komunii - wyznał z kolei Szymon Tylka z Zakopanego. - Muzyka góralska, jak każda muzyka, ciągle ewoluuje. Staramy się wzorować na naszych przodkach, na Stanisławie Nędzy-Chotarskim, Bartusiu Obrochcie, Sabale. Dzięki dostępności ich nagrań staramy się grać na tej tradycji. Na Podhalu każdy region gra inaczej, każdy prymista gra inaczej, ma swój wzorzec z którego czerpie. Gra Nędzy-Chotarskiego była energiczna i żywa. Dziś graliśmy także nutę dzianiszańską, nazwa pochodzi o nazwy wsi Dzianisz w gminie Kościelisko. To region Stanisława Nędzy-Chotarskiego, bo on pochodził z Kościeliska. Tu gra się bardzo żywo, nieco wolniej gra się na Bukowinie, ale to wszystko to te same nuty - mówił Tylka, lider najlepszej kapeli 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

W audycji zapraszaliśmy także na specjalną charytatywną zabawę z udziałem wielu świętokrzyskich kapel do Sędka koło Łagowa.

Całość rozmów - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Joanna Gostkowska-Białek (śpiewaczka ludowa), Szymon Tylka (skrzypek zakopiański)

Data emisji: 21.07.2019

Godzina emisji: 5.05

at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogranicze: melodie polskie i litewskie pasują do siebie jak trzeba

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 11:45
Józef Murawski i Kamil Wasilewski, członkowie zespołu Pogranicze z Szypliszk opowiedzieli o tradycyjnej muzyce wokalnej okolic Suwałk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Malik i trzyrzędówka

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 08:55
Andrzej Malik od dzieciństwa grał w kapelach weselnych. Jest samoukiem, nie uczył się od żadnego muzykanta harmonisty, za to dużo słuchał i podpatrywał w młodości innych znanych muzyków. Dziś jest mistrzem.
rozwiń zwiń