X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Alfabet Syberyjski: K jak Kibitka

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 08:39
Kibitka stała się czarnym symbolem zesłań na Syberię. W literaturze i filmach możemy często napotkać obraz czarnego pudła na kołach bądź płozach ciągnionego przez trzy konie i wiozącego zesłańców. Czy ten obraz jest prawdziwy?
Audio
  • Alfabet syberyjski: K jak Kibitka (Ekspres Jedynki)
Kibitka, eksponat w Cytadeli Warszawskiej
Kibitka, eksponat w Cytadeli WarszawskiejFoto: Adrian Grycuk/Wikipedia CC-ASA 3.0

Czarna legenda Syberii jako carskiego więzienia pod gołym niebem i miejsca zesłań rozpoczęła się w roku 1591 po zamordowaniu w Ugliczu Dymitra Iwanowicza, młodszego syna cara Iwana IV Groźnego. Uznano, że przyczyną śmierci carewicza był dźwięk dzwonu, więc na zesłanie skazano dzwon i większość mieszkańców Uglicza.

Dla Polaków Syberia stała się miejscem zesłań 170 lat później, a ich symbolem stała się właśnie kibitka. Choć nie wiadomo dlaczego. - Normalna droga dostania się na Syberię to była podróż na piechotę, etapami - mówi prof. Małgorzata Karpińska. Przypomina, że takim marszom towarzyszył charakterystyczny dźwięk kajdanów. Czasami taka podróż trwała latami.

Skąd więc w świadomości Polaków utrwaliła się kibitka? Dlaczego zesłanie na Syberię było jednocześnie karą i łaską? Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Goście: prof. Małgorzata Karpińska (dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego), Andrzej Sowa (popularyzator historii),

Data emisji: 23.11.2017

Godzina emisji: 15.45

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

Prowadziła: Karolina Rożej

ag

 


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet Syberyjski: J jak państwo Jaxa. Mała Polska na granicy z Chinami

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 15:30
Nicefor Jaxa-Czernichowski (ur. w Czerniachowie w woj. kijowskim, później gub. wołyńskiej żył w XVII w) - polski szlachcic, zesłaniec, przywódca praktycznie niepodległego państwa Jaxa nad Amurem w XVII w.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet Syberyjski: J jak Jakucja

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 15:50
Jakucja, a właściwie Republika Sacha, leży w połnocno-wschodniej części Rosji. Jest 10 razy większa od Polski, a geograficznie to jeden z najzimniejszych regionów na świecie. Leży w dorzeczu rzeki Leny, a żyje tam około pół miliona rdzennych mieszkańców.
rozwiń zwiń