X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Podstępna choroba, która ujawnia się po latach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 15:51
Wirusowe zapalenie wątroby WZW jest wywoływane przez wirusy typu A, B, C, D i E. Na wirusa typu C nie ma szczepionki, a może on powodować poważne następstwa zdrowotne, z marskością i rakiem wątroby. 28 lipca przypada Światowy Dzień Zapalenia Choroby
Audio
  • Zapobieganie i leczenie zapalenia wątroby typu C (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: RomarioIen/shutterstock

Choroba w początkowej fazie nie boli i daje krótkotrwałe objawy, które są bagatelizowane. W pełni może ujawnić dopiero nawet po kilkunastu latach. Ale chorobę, jeżeli ktoś na nią zapadnie lekarze umieją leczyć. Dlatego tak ważne jest wczesne jej wykrycie.

Prof. Robert Flisiak podkreśla, że większość zakażeń miała miejsce w przeszłości, kiedy warunki higieniczne w placówkach opieki zdrowotnej nie były tak rygorystycznie przestrzegane jak teraz, a przede wszystkim nie było sprzętu jednorazowego użytku. Obecnie  zagrożone są osoby uzależnione narkotycznie używające strzykawek, osoby poddające się tatuażom i korzystające z usług gabinetów kosmetycznych. - Nie wszystko można zdezynfekować, wysterylizować - mówi lekarz.

Jak stwierdzić, czy chorujemy na WZW C? Jakie są objawy choroby? Jak leczy się WZW? Czy bez pomocy lekarzy organizm może sam zwalczyć wirusa? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Prof. dr hab. Robert Flisiak (kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku), prof. dr hab. Piotr Małkowski (kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 28.07.2018

Godzina emisji: 13.47

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

WZW - zagrożenie, którego nie wolno lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 14:19
Jakie są typy wirusowego zapalenia wątroby? Po czym poznać, że z naszą wątrobą dzieje się coś złego? Na te i inne pytania opowiada prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cicha epidemia. Chorują tysiące Polaków

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 19:52
Ponad 300 tys. Polaków nie wie, że jest zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (WZW). Nie daje on praktycznie żadnych objawów, a jest zaliczany do głównych przyczyn raka wątroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirusowe zapalenie wątroby - choroba brudnych rąk

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 12:35
Mamy pięć typów wirusowego zapalenia wątroby (WZW). Są oznaczone literami od A do E. W Polsce mamy obecnie najwięcej kłopotów z typem A, który - wydawało się - został skutecznie ograniczony.
rozwiń zwiń