X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bohaterowie zagadek: Walery Goetel i Ary Sternfeld

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 13:25
Bohaterem zagadek "Eureki extra" jest prof. Walery Goetel, światowej sławy geolog, miłośnik przyrody, jej ochrony oraz działacz społeczny i współtwórca Ligii Ochrony Przyrody oraz Ary Sternfeld, człowiek gwiazd, który liczył tory lotów kosmicznych w czasach, gdy nie wierzono w ich powodzenie.
Audio
  • Bohaterowie zagadek: Walery Goetel i Ary Sternfeld (Eureka extra/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Vadim Sadovski

ZAGADKA 1

Urodził się w 1889 roku w Suchej Beskidzkiej. Studiował geologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później w Wiedniu. Walery Goetel był miłośnikiem przyrody i wędrówek po Tatrach. Tak rozpoczęła się jego czynna akcja w ochronie przyrody Towarzystwa Tatrzańskiego. Jego działania doprowadziły do przywrócenia żubra europejskiego w Białowieskim Parku Narodowym i powstania Parku Narodowego w Pieninach. Na koncie ma kilkaset publikacji z zakresu geologii, ochrony przyrody i nowej nauki, którą udało mu się stworzyć. Jaką nazwę nosi ta nauka?

ZAGADKA 2

Urodził się w Sieradzu w 1905 roku. Autor książki "Wstęp do kosmonautyki". Ary Sternfeld w Sorbonie po raz pierwszy wygłosił wykład o kosmonautyce. Warunki do realizacji jego idei stworzyła mu Moskwa, gdzie zamieszkał. Nazywany był "nawigatorem kosmicznych tras". Pierwsze orbity obliczył pod koniec lat 20. Przewidywał, że pierwszy lot człowieka na księżyc może odbyć się w 1967 roku. Pomylił się o zaledwie 2 lata. W którym roku wystartowała pierwsza sonda Łuna i czy była to udana misja?

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Dorota Truszczak

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 21.32

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak