X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wspomnienie generała Stefana Grota-Roweckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 13:28
Żołnierz Legionów, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, oficer Wojska Polskiego. Generała Stefana Grota-Roweckiego na archiwalnych nagraniach wspominają płk Janusz Bokszczanin, Krystyna Romaniuk oraz Stanisław Rowecki.
Audio
  • Gen. Stefan Grot-Rowecki (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Gen. Stefan Grot-Rowecki
Gen. Stefan Grot-RoweckiFoto: PAP/CAF

Rowecki wychowany był w duchu patriotyzmu, już w młodości zaczął angażować się w działania niepodległościowe. Do czasu wybuchu I wojny światowej stał się częścią organizacji wojskowych. Po wybuchu wojny został żołnierzem I Brygady Legionów Polskich. Mimo że popierał Piłsudskiego, nie poparł zaplanowanego przez niego zamachu stanu, przewrotu majowego.  Myślano, że przez to kariera Roweckiego szybko się skończy, jednak tak się nie stało.

Brał czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej, następnie został dyplomowanym oficerem. W latach 20. powierzono mu także zadania edukacyjne, zaczął publikować broszury instruktażowe dla armii. - Z kilkukrotnych spotkań o służbowym charakterze odniosłem wrażenie, że jest on oficerem nieprzeciętnym, co w przyszłości potwierdziło się w większym stopniu, niż mogłem przypuszczać – wspomina płk Janusz Bokszczanin, współpracownik Grota w czasie niemieckiej okupacji.

W 1939 roku został dowódcą Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej. Jednak brygada nie miała do dyspozycji wielu motorów czy czołgów, brakowało także benzyny. - Zawsze podkreślał, że nie należy niepotrzebnie ginąć – mówi Stanisław Rowecki, brat generała.

Powstała organizacja konspiracyjna, Służba Zwycięstwu Polski, założona przez oficerów przegranej kampanii. Została ona zastąpiona przez Związek Walki Zbrojnej, który z kolei został przemianowany na Armię Krajową. W 1940 roku Rowecki otrzymał stopień generała brygady, a w 1942 roku został komendantem głównym AK. - Dawano za niego wtedy kolosalne pieniądze. Niemcy go bardzo poszukiwali, a ocierali się o niego na ulicy – opowiada Krystyna Romaniuk, łączniczka AK.

Generała Roweckiego aresztowano 30 czerwca 1943 roku. Niemcy natychmiast wywieźli go do Berlina, a następnie osadzili w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, w którym spędził ponad rok. Po wybuchu powstania warszawskiego Himmler wydał rozkaz zamordowania generała.

- To był człowiek ogromnie twardy, a jednocześnie niesłychanie ludzki – dodaje Krystyna Romaniuk.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Prof. Andrzej Chojnowski  

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 21.10

kwh/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

76. rocznica śmierci gen. Stefana Grota-Roweckiego. Został zamordowany na rozkaz Himmlera

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 05:55
Niemcy zamordowali komendanta Sił Zbrojnych AK, a władze Ludowe PRL skazały go na zapomnienie. Bardzo długo nie wspominano o gen. Grocie-Roweckim na lekcjach historii.
rozwiń zwiń