X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Adam Królikiewicz - pierwszy polski olimpijczyk

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 10:11
Uczestnik I wojny światowej, mjr Kawalerii Wojska Polskiego i medalista olimpijski w konkurencji indywidualnej. O sobie mówił, że był nieudolnym jeźdźcem, ale pomimo tego przez włoską prasę został okrzyknięty bohaterem Niepodległości i jeźdźcem doskonałym. Jak udało mu się tego dokonać?
Audio
  • Adam Królikiewicz pierwszy polski olimpijczyk (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Adam Królikiewicz, jeździec, porucznik WP
Adam Królikiewicz, jeździec, porucznik WPFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zapisując się w 1914 roku do Kawalerii, nie miał kompletnie pojęcia o jeździe konnej. Dosiadł rumaka, przybłędę kozackiego podczas bitwy pod Kielcami - mówi wnuk Adama Królikiewicza, Cezary Harasimowicz

W okresie I wojny światowej, był żołnierzem i kawalerem orderu Virtuti Militari. Major Kawalerii Wojska Polskiego, zdobywca brązowego medalu w skokach przez przeszkody na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku, stał się bohaterem narodowym.

Studiował na wydziale elektrycznym niemieckiej uczelni technicznej. Gdy zbliżała się wojna, wrócił do Lwowa i w sierpniu 1914 roku wstąpił do oddziału strzeleckiego i konnego I Brygady Legionów Polskich. - Kawalerzystą został trochę przez przypadek. Królikiewicz nie potrafił dobrze jeździć konną. Kiedy doszło do pierwszego starcia z oddziałami rosyjskimi w ramach walk grupy Piłsudskiego, postradał konia i niewiele brakowało, a mógłby się dostać w ręce wroga - mówi Wiktor Cygan, historyk

Królikiewicz z jazdą konną radził sobie coraz lepiej. W latach 1914-1917 służył już w brygadzie marszałka Piłsudskiego. W 1915 roku zasłynął podczas bitwy pod Kunicami. Za udział w walkach pościgowych otrzymał order Virtuti Militari. W swoich pamiętnikach wielokrotnie pisał, że nie jest jeźdźcem doskonałym. Mimo to udało mu się został ułanem. 

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Wiktor Cygan (historyk), Cezary Harasimowicz (wnuk Adama Królikiewicza)

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 21.10

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak