X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Najstarszy polski komiks

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 12:00
Drzwi katedralne, które przedstawiają życie św. Wojciecha są symbolem Gniezna i jak określa je gość audycji, jest to najstarszy polski komiks. Co jeszcze można zobaczyć w Gnieźnie?
Audio
  • Tajemnice Gniezna cz.1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Tajemnice Gniezna cz.2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Tajemnice Gniezna cz.3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Drzwi Gnieźnieńskie
Drzwi GnieźnieńskieFoto: shutterstock.com

Zwiedzanie Gniezna zaczynamy od Drzwi Gnieźnieńskich. – Miało to być najbardziej reprezentacyjne wejście do katedry – mówi Barbara Nowicka z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Następnie dr Tomasz Janiak z Muzeum Początków Państwa Polskiego opowiada o odkryciu pozostałości pogańskiego ośrodka kultowego. – Prawdopodobnie miał znaczenie integrujące dla plemion zamieszkujących tę część Wielkopolski – mówi.

Miasto kojarzy się głównie z początkami naszego państwa, przez co tak niewiele się mówi o jego czasach świetności, które zaczęły się w XVIII wieku. Prowadzono tu jedne z pierwszych salonów Lincolna i Forda, a także produkowano pierwszy w Polsce damski pistolet kieszonkowy.

Istotną częścią kultury miasta jest jego gwara. Przewodnik, Jarosław Mikołajczyk, posługuje się nią oprowadzając wycieczki. Według gościa audycji, jest jeszcze tylko kilka osób, które tej gwary używają.

W Gnieźnie niezwykle ważnym sportem jest żużel. -  To jest sport, który gromadzi na stadionach całe rodziny - mówi Radosław Majewski, rzecznik klubu GTM Start Gniezno. 28 września na miejscowym stadionie odbędzie się jubileuszowa edycja Aforti Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego.

W audycji odwiedzamy także Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które prezentuje relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz drewnianej zabudowy wsi. Najważniejszą częścią ekspozycji są pozostałości grodu pierwszych Piastów.

Co działo się w Gnieźnie przed słynnym zjazdem, a co po nim? Jak wygląda gwara gnieźnieńska? Żeby dowiedzieć się, czym jeszcze Gniezno może zaskoczyć, wysłuchaj całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Roman Czejarek

Goście: Barbara Nowicka (Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej), Dawid i Waldemar Stube (laureaci konkursu Grand Press Photo), dr Tomasz Janiak (Muzeum Początków Państwa Polskiego), dr Michał Bogacki (Muzeum Początków Państwa Polskiego) Jarosław Mikołajczyk (przewodnik), Radosław Majewski (rzecznik klubu GTM Start Gniezno), Damazy Gandurski (Urząd Miasta Gniezno), Mariola Olejniczak (Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy)

Data emisji: 22.09.2018

Godzina emisji: 9.10 - 12.00

 kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z czego słyną tczewskie mosty?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:08
Tczew to czwarte co do wielkości miasto w województwie pomorskim. Jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu Gdańskim o ponad 800-letniej potwierdzonej historii, której świadectwem są liczne zabytki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakupy w klimacie sprzed tysiąca lub dwóch tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 16:27
Wtedy nie byo takich sklepów jak obecnie. Na 24 Festynie Archeologicznym w Biskupinie, który potrwa do 23 września, funkcjonuje archeomarket. A my sprawdzamy jak dawniej robiono zakupy.
rozwiń zwiń