X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zakupy w klimacie sprzed tysiąca lub dwóch tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 16:27
Wtedy nie byo takich sklepów jak obecnie. Na 24 Festynie Archeologicznym w Biskupinie, który potrwa do 23 września, funkcjonuje archeomarket. A my sprawdzamy jak dawniej robiono zakupy.
Audio
Rzymscy legioniści w Biskupinie i Roman Czejarek (P)
Rzymscy legioniści w Biskupinie i Roman Czejarek (P)Foto: Roman Czejarek/Polskie Radio

Na festynie są kamienne faktury, bogaci kupcy, oszuści, pieniądze, wyprzedaże, promocje. To przez tysiąclecia się nie zmieniło. Jest też wymiana towar za towar.

Biskupin został odkryty przypadkiem w latach 30. XX wieku przez miejscowego nauczyciela, któremu uczniowie powiedzieli o dziwnych palach na brzegu jeziora. Badania archeologiczne trwają tam już 85 lat.

Każdego roku festyn odbywa się pod innym hasłem. Przedmioty sprzedają rekonstruktorzy w strojach naśladujących ubiory sprzed tysięcy lat i sprzedają przedmioty, zrobione na wzór znalezisk archeologicznych. - Co nie oznacza, że nie można ich używać obecnie, na przykład drewnianej łyżki - archeolog mówi Magdalena Zawoł.

Za ile wielbłądów można było kupić żonę? Czym trzeba było zapłacić za męża? A czym w ogóle płacono w dawnych czasach? Jakie były pierwsze monety? Na czym polegała wówczas wymiana handlowa i czym handlowano? Jaki błąd jest na współczesnym polskim banknocie 10-złotowy?

Posłuchaj całej audycji, w trakcie której można też usłyszeć muzykę z średniowiecza.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Roman Czejarek

Goście: dr Henryk Dąbrowski (dyrektor muzeum w Biskupinie), Magdalena Zawoł (archeolog z muzeum w Biskupinie), Katarzyna Pyżewicz (archeolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza), Magdalena Olszta-Błoch (muzeum w Biskupinie), zespół muzyczny Huskar, Krzysztof Pochwicki (grupa rekonstrukcyjna), Albin Sokół (archeolog), Wojciech Piotrowski (muzeum w Biskupinie), Alicja Pawłowska (pszczelarka), Łukasz Gackowski (archeolog), Daniel Dawidowicz (jeden z wystawców na festynie), Jerzy Buczkowski (mincerz)

Data emisji: 15.09.2018

Godzina emisji: 9.10-12.00

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Moda przez tysiąclecia [Galeria]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 15:00
Skąd wiemy, jak ubierały się kobiety przed tysiącami lat? - Mamy figurki kamienne i gliniane, na których są zarysowane dawne stroje, mamy pozostałości tkanin i ozdoby. Były też znaleziska, gdzie odnajdowano całe stroje - przypomina Anna Grossman, autorka wystawy "Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogowie wojny wskrzeszeni w muzeum archeologicznym w Biskupinie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 12:12
Tym razem Roman Czejarek odwiedzi mekkę polskiej archeologii - Biskupin. W specjalnej relacji opowiadał o trwającym tam od 16 do 24 września XXIII Festynie Archeologicznym, w tym roku pod hasłem "Bogowie wojny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem. Nie samym grodem Biskupin żyje

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 11:30
W "Lecie z Radiem" tym razem przenieśliśmy się do Biskupina. Znajduje się tam słynna zrekonstruowana osada i jedyne w Polsce stanowisko archeologiczne, dla którego opracowano program długoterminowej konserwacji.
rozwiń zwiń