X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Emerytura nie musi oznaczać mniejszej aktywności

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 10:10
Czy przejście na emeryturę musi oznaczać przekroczenie granicy aktywności, bycia potrzebnym i zauważanym w społeczności lokalnej? Tamara Rusaczyk z Bielska Podlaskiego jako nauczycielka postanowiła dać sobie pół roku na odpoczynek, a potem zaczęła nowe życie, tworząc Uniwersytet III wieku. Śpiewają, występują, piszą i kultywują lokalne zwyczaje i obrzędy - to wszystko ludzie zarażeni pasją swojej szefowej. 
Audio
  • Emerytura nie oznacza braku aktywności (Czas pogody/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/fizkes

seniorzy 1200 free
Czy możliwe jest, by na emeryturze rozkwitało życie intymne?

Uniwersytet to nie miejsce do zabaw

Tamara Rusaczyk przyznaje, że kiedy wpadła na pomysł zorganizowania Uniwersytetu III wieku, to podejmowała pewne ryzyko, bo nie miała żadnej pewności, czy znajdą się chętni do uczestnictwa w zajęciach. Od prezesa spółdzielni mieszkaniowej dostała zgodę na użytkowanie spółdzielczej świetlicy, więc opracowała i wydrukowała ulotkę, którą rozdawała seniorom. Ludzie na spotkanie założycielskie przyszli. - Ale zapał u większości ludzi jest słomiany, takich osób do działania jest bardzo mało - zauważa. Wielu chciało, aby działalność ograniczyła się do zabawy i tańców, ale pani Tamara nie poszła w tym kierunku. - Bo jak Uniwersytet III wieku, to uniwersytet, nazwa zobowiązuje - tłumaczy.


Posłuchaj
09:12 Jedynka-10-01-2021-czas-pogody.mp3 Emerytura nie oznacza braku aktywności (Czas pogody/Jedynka)

 

Każdy musiał też coś dawać

Członkowie nie ograniczali się jedynie do biernego uczestnictwa w zajęciach. Sami też musieli się wykazać. Chór jeździ i daje koncerty. Grupa teatralna pisze spektakle i daje przedstawienia. - Trzeba nauczyć się roli, więc ćwiczy pamięć i występujemy, dajemy przyjemność innym osobom - wyjaśnia. Współpracują z warsztatami terapii zajęciowej w Bielsku Podlaskim, urozmaicając pracę z osobami niepełnosprawnymi.

Aktywność dodaje zdrowia

Tamara Rusaczyk zwraca uwagę, że zamknięcie się w czterech ścianach pustoszy człowieka. - Poruszanie palcami i siedzenie z pilotem przed telewizorem niczemu dobremu nie służy - mówi. Zauważa, że te panie, które od początku aktywnie działają, nie chorują, nie przesiadują w przychodniach, czy szpitalach, nie użalają się na życie, są aktywne i młode duchem. Ponieważ Bielsk Podlaski zamieszkują ludzie narodowości polskiej i białoruskiej, to poznają nawzajem swoje zwyczaje.


kamper emeryci 1200 free
Życie w podróży, czyli emerytura w kamperze

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Autorka wywiadu: Małgorzata Raducha

Data emisji: 10.01.2021

Godzina emisji: 10.25

ag


Na audycję "Czas Pogody" w niedzielę (10.01) w godz. 10.00-12.00 zaprasza Zbigniew Krajewski. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dla seniora". Posłuchaj reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 08:15
Wielu u z nich jest przerażonych epidemią, z którą muszą sobie często radzić w samotności i biedzie. O pomoc do "Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów" zgłosiło się 17 tysięcy 600 osób powyżej 70. roku życia. Najwięcej z Mazowsza, woj. lubelskiego i Śląska. Ale są też seniorzy, którzy nie wiedzą o wolontariuszach chętnych do udzielenia im pomocy...
rozwiń zwiń