Teresa Pakosz z Polskiego Radia Lwów zapewnia, że zespół stara się dbać o kontakty ze słuchaczami. - Telefonują ludzie bardzo różni, z różnych środowisk, w różnym wieku i z różnych krajów, bo teraz radio jest słyszalne w internecie - wyjaśnia. Szacuje, że w ostatnich latach radio zyskało trochę słuchaczy w wieku między 20 a 45 rokiem życia, bo tacy telefonują ze swoimi propozycjami. Bardzo często osoby te dzielą się przepisami na różne potrawy, np. na świąteczny piernik.
Radio stara się zachować ku potomności wspomnienia przedwojenne i z czasów wojny. To jednak wymaga osobistego kontaktu, bo przez telefon trudno nawiązać bliską więź z człowiekiem. A ludzi, którzy pamiętają te czasy, jest coraz mniej.
Audycja "Na lwowskiej fali" ma ostatnio problemy. Ograniczono dofinansowanie i zamiast - tak jak dotychczas - nadawać godzinę audycji dziennie, funduszy starczy na pół godziny. Teresa Pakosz zaapelowała do posłów, aby przywrócili dotychczasowe finansowanie.
Z kolei szef Mirosław Juchniewicz z Radia znad Wilii powiedział, że głównymi słuchaczami rozgłośni są ludzie w wieku 30-55 lat. Radiowcy starają się zaangażować odbiorców w tworzenie programu. Podobnie jak we Lwowie, chcą wykorzystać wiedzę i umiejętności słuchaczy, zachować przekaz wielu pokoleń i tradycje. Starsi wiekiem Polacy na Litwie są bardzo aktywni. Radio znad Wilii stara się o nich dbać.
Z nagrania audycji można dowiedzieć się, jak radiowcy ze Lwowa i Wilna dbają o swoich słuchaczy.
***
Tytuł audycji: Czas pogody
Prowadzi: Zbigniew Krajewski
Goście: Teresa Pakosz (redakcja "Na lwowskiej fali" Polskiego Radia Lwów), Mirosław Juchniewicz (szef Radia znad Wilii)
Data emisji: 11.06.2017
Godzina emisji: 10.16
ag/pg