X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Japoński sposób na długą i szczęśliwą jesień życia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 11:55
- W Japonii jest ponad 60 tysięcy osób, które przekroczyły 100 lat, a średnia życia kobiet to prawie 85 lat - mówi japonistka, tłumaczka i restauratorka Alicja Than.
Audio
  • Alicja Than o tym, jak w Japonii traktuje się osoby starsze (Czas pogody/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Ekspertka przyznaje, że mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni dużo i ciężko pracują, ale mimo to ich styl życia sprzyja długowieczności. - Japończycy piją zieloną herbatę, jedzą dużo ryb, warzyw, owoców morza. Kobiety dbają o siebie metodami naturalnymi, stosują maseczki z wodorostów i kosmetyki z fermentowanym ryżem - wyjaśnia.

Opowiada też o respekcie, jakim w Japonii darzy się seniorów. - W trzeci poniedziałek września obchodzi się dzień szacunku do osób starszych. W tym dniu rodziny zabierają babcie i dziadków do restauracji, przynoszą prezenty, a małe społeczności dbają o to, by osoby samotne także poczuły się miło. Dzieci przygotowują dla nich występy w szkołach, a sąsiedzi organizują wspólne gotowanie i przynoszą posiłek osobom, które nie wychodzą już domu.

A jakie dania japońskie babcie przygotowują swoim wnukom? I w jakim wieku dzieci uczą się jeść pałeczkami? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Czas pogody"

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Alicja Than (japonistka, tłumaczka, restauratorka)

Data emisji: 9.01.2015

Godzina emisji: 10.17

mg/pg

Czytaj także

Relacja dziadek-wnuk. "Okazjonalna lub usługowa"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 19:30
- Model rodziny wielopokoleniowej zanika. Dziś trzecie pokolenie często jest "dodatkiem" do rodziny, z dziadkami utrzymuje się kontakt okazjonalnie - mówi dr Agnieszka Regulska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Mazur: zawsze staram się mieć pogodę ducha

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 14:40
- Jesteśmy często poddani różnym naciskom, ale to co mamy w głowie, to jak sobie ułożymy życie myślowo będzie nas prowadziło dalej - mówi Kazimierz Mazur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość przedłuża nie tylko życie, ale przede wszystkim młodość

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 11:50
- Czujemy się młodo i jesteśmy szczęśliwi, że możemy być razem. Otoczenie różnie patrzy na związki par w tzw. pewnym wieku, twierdząc, że osoby po 50. powinny zająć się pracą i pomocą dzieciom - opowiadał Tomasz, gość Zbigniewa Krajewskiego.
rozwiń zwiń