X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historia polskiego internetu. Embargo USA i maile na drzwiach

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 23:39
- Na początku lat 90. XX wieku było embargo z ramienia USA na dostęp krajów Europy Wschodniej do zaawansowanych technologii, które mogły posłużyć do celów militarnych - opowiada dr Maciej Kozłowski.
Audio
  • Najciekawsze wątki historii polskiego internetu (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Szczególną rolę w uruchomieniu internetu u nas odegrali fizycy i astronomowie - z udziałem pracowników Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK będącej w strukturze  Uniwersytetu Warszawskiego
Szczególną rolę w uruchomieniu internetu u nas odegrali fizycy i astronomowie - z udziałem pracowników Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK będącej w strukturze Uniwersytetu WarszawskiegoFoto: Glow Images/East News

Za symboliczną datę początku internetu w Polsce przyjmuje się 17 sierpnia 1991 roku. Wówczas to pomiędzy Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze przesłano pierwsze listy internetowe.

- Po tym szczególnym dniu naukowcy nie mieli wrażenia, że są połączeni z całym światem. W przypadku Centrum Astronomicznego pisali maile na komputerach osobistych, a ktoś wieczorem chodził z dyskietką, by zapisać je wszystkie, potem siadał do komputera komunikacyjnego i wysyłał. Przy odbiorze drukowało się owe maile, cięło papier, a następnie przylepiano je taśmą klejącą do drzwi pracowni naszych uczonych - wspomina dr Kozłowski.

Kiedy wysłano pierwsze maile transgraniczne i jakie były tego powody? Jaki wpływ na dostępność do internetu miała ówczesna sytuacja polityczna? Co było pierwszą siecią w Polsce? Dlaczego naukowcy od początku wiedzieli, że internet będzie przełomem cywilizacyjnym? Zapraszamy do słuchania.

 ***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzą: Dorota Truszczak, Michał Montowski

Gość: dr Maciej Kozłowski (astronom, wieloletni dyrektor sieci komputerowej NASK)

Data emisji: 23.08.2016

Godzina emisji: 20.16

sm/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Serwisy historyczne portalu Polskiego Radia. Kopalnia wiedzy dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 01:19
- Nasze serwisy historyczne to multimedialny i multiinstrumentalny sposób wyrażania historii - mówi dyrektor portalu PolskieRadio.pl Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność w sieci. Smartfon i internet to nie wszystko

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 14:13
- W czasach, gdy mamy nieograniczoną możliwość kontaktu z drugim człowiekiem, niezależnie od tego, gdzie on się znajduje, jednocześnie przybywa osób samotnych - mówił dr Tomasz Rożek zapowiadając kolejny odcinek programu "Sonda 2".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy e-mail z Polski wysłano 25 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 13:00
17 sierpnia 1991 roku fizyk Rafał Pietrak wysłał z Uniwersytetu Warszawskiego pierwszy e-mail z Polski w świat. - Byłem "człowiekiem od kabelków", złączyłem kable, skonfigurowałem router i poszło - wspomina.
rozwiń zwiń