X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Nowe mikroskopy pozwolą zobaczyć przezroczyste obiekty

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 00:47
- Tomograficzne mikroskopy będą służyły biologom i lekarzom medycyny czy histopatologom. Dzięki temu będzie można również zbadać procesy dynamiczne w mikrostrukturach biologicznych - opowiada specjalistka w zakresie optyki stosowanej, prof. Małgorzata Kujawińska.
Audio
  • Jak tomograficzny mikroskop pomoże w biomedycynie? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Tomograficzny mikroskop fazowy (TMF) dzięki wykorzystaniu promieniowania laserowego ma pozwolić na stworzenie trójwymiarowej, barwnej mapy bardzo małych biologicznych obiektów
Tomograficzny mikroskop fazowy (TMF) dzięki wykorzystaniu promieniowania laserowego ma pozwolić na stworzenie trójwymiarowej, barwnej mapy bardzo małych biologicznych obiektówFoto: Glow Images/East News

Tomograficzny mikroskop fazowy przypomina tomografię komputerową, bo wykorzystuje podobne algorytmy do rekonstrukcji numerycznej objętości pomiarowej. W tomografii komputerowej jest wizualizowane ciało ludzkie, zaś w przypadku mikroskopu będą badane bardzo małe elementy biologiczne, jakimi są transmisyjne mikroelementy.

- Chcemy je nie tylko wizualizować, ale też mierzyć w pełnej objętości. To właśnie daje nam tomografia fazowa, dlatego że te obiekty są przezroczyste dla światła widzialnego i pobierając wiele zdjęć z różnych kierunków, jesteśmy w stanie odtworzyć trójwymiarowy rozkład - wyjaśnia prof. Małgorzata Kujawińska.

W programie mówiliśmy o tym, jaki typ promieniowania będzie wykorzystywany w tych badaniach oraz co dokładnie sprawdzą w ten sposób naukowcy. Jakie są inne metody pomiarów małych struktur biologicznych? Na czym polega przewaga nowego mikroskopu nad tradycyjnym? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzą: Krzysztof Michalski, Anna Stempniak  

Gość: profesor Małgorzata Kujawińska (Instytut Mikromechaniki i Fotoniki Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 27.07.2016

Godzina emisji: 19.45

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komputer w służbie choremu, czyli neuronawigacja

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 23:02
- Neuronawigacja jest bardziej dokładna niż GPS, który działa z dokładnością do 1,5 metra, a w tym przypadku sięga ona jednego milimetra - mówi prof. Wojciech Kloc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroby serca, o których powinien wiedzieć każdy z nas

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 22:28
- Nie mamy wpływu na genetykę czy płeć, ale większość chorób zależy od nas samych. Możemy kontrolować nasze nałogi i musimy zabiegać o to, by nasza waga była odpowiednia - mówi kardiolog, profesor Piotr Hoffman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dbałość o zęby kluczowa dla naszego zdrowia. Dlaczego tak jest?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 23:55
- Uzębienie jest bardzo ważną sprawą. Żaden pacjent nie zostanie zakwalifikowany do leczenia operacyjnego, jeśli mamy do czynienia z ogniskami zakażenia zapalnego - mówi dr Violetta Szycik.
rozwiń zwiń