X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Daniel Obajtek: nie mam zamiaru rezygnować pod naciskiem "Gazety Wyborczej"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 16:25
- Kłamstwa, jedna wielka nagonka, żaden poprzedni prezes spółki Skarbu Państwa nie był biczowany przez trzy tygodnie - tak o publikacjach "Gazety Wyborczej" i zarzutach opozycji mówi Polskiemu Radiu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek otrzymał nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego 2020 w ramach Forum Ekonomicznego 2020
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek otrzymał nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego 2020 w ramach Forum Ekonomicznego 2020Foto: PAP/Maciej Kulczyński
pap_20201218_0PI (1).jpg
"Musiał nacisnąć na odcisk niejednej grupie interesów". Premier o atakach na Daniela Obajtka

W weekend "Gazeta Wyborcza" napisała, że Orlen sponsorował akademię piłkarską dewelopera, od którego Daniel Obajtek kupił prawie 200-metrowy apartament w Warszawie. Apartament, który, według "GW", miał zostać sprzedany po zaniżonej o blisko milion złotych cenie.


Posłuchaj
10:00 Jedybka-15-03-2021-ekspres-jedynki-obajtek.mp3 Daniel Obajtek: czuję się zupełnie bezpiecznie, mam pokrycie na swoje inwestycje (Ekspres Jedynki)

 

Szef Orlenu podkreślił, że kwota, za jaką nabył nieruchomość, mieściła się w 2018 r. w średniej rynkowej. - Opozycja porównuje rok 2020 czy 2021. Średnia cena mieszkań to było ok. 7 tys. - w tym zakresie. To jest normalna rzecz. Nie wiem, w czym tu jest wielki problem. Kupiłem mieszkanie, kupiłem je za zarobione pieniądze. Oczywiście wszystko było płacone przelewam - tłumaczył.

shutterstock orlen free 1200.jpg
"Orlen jest niewygodny dla firm ze Wschodu". Publicyści o oskarżeniach wobec Daniela Obajtka

Daniel Obajtek dodał, że deweloper nie mógł sprzedać tego mieszkania przez siedem miesięcy, ze względu na jego metraż i hałas z pobliskiej trasy S8. Jak tłumaczył, kłamstwem jest również informacja, jakoby szkółka piłkarska należała do firmy Profbud. - Deweloper jest jednym ze sponsorów tej akademii - mówił.

"Nie zrezygnuję"

W rozmowie z Polskim Radiem prezes Orlenu stwierdził, że - mimo wezwań opozycji - nie zamierza zrezygnować z kierowania spółką. - Jestem poddany atakom, wiem, w jakim miejscu jestem. Orlen nie zwolnił ani na krok. Orlen realizuje wszystkie swoje procesy, ostatnio dywersyfikację ropy. Będą następne ogłoszenia, następne procesy. Mam pełnomocnika, jestem zajęty pracą. Wrzeszczenie, robienie konferencji, straszenie wszystkich wkoło i mojej rodziny na pewno mnie nie zahamuje, wręcz na odwrót. Jestem bardziej uparty i będę dążył do swego - zapewnił.

Szef paliwowego giganta stanowczo odrzucił również zarzuty dotyczące pochodzenia swojego majątku oraz rzekomego złamania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w czasach, gdy był wójtem Pcimia. - Jestem prezesem jednej z największych spółek w tej części Europy - mam prawo zarabiać, mam prawo inwestować, mam prawo kupować - podkreślił szef PKN Orlen.

Czytaj także:

"W tym momencie jest zagrożone moje życie i zdrowie"

- Nie wiem, dlaczego opozycja przeprowadza ten spektakl, który jest atakiem na moją rodzinę. Ujawnia się miejsce moich nieruchomości - jak ja mam się czuć bezpiecznie? W momencie, kiedy przeprowadzam fuzje, wszystkie te procesy. [...] Moje dziecko płacze - ktoś obcy dzwoni na domofon, nachodzą nas różne osoby. To jest standard opozycji? W tym momencie jest zagrożone moje życie i zdrowie - mówił.

Szef PKN Orlen powiedział, że obecna sytuacja "to jedna wielka nagonka, która trwa już trzy tygodnie". - Czemu ona ma służyć? Najprawdopodobniej destabilizacji sytuacji. [...] Dobrze wykonuję swoje obowiązki. Przeprowadzając fuzję Orlenu z Lotosem, trzeba mieć świadomość, że jest to zagrożenie pewnych interesów, że jest to potężne geogospodarcze wyzwanie - zaznaczył Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział w rozmowie z Polskim Radiem pozwy przeciwko oskarżającym go politykom. Chodzi przede wszystkim o posłów Koalicji Obywatelskiej zarzucających szefowi paliwowego koncernu m.in. niejasne pochodzenie majątku oraz łączenie funkcji wójta z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Obajtek: to świadczy o mojej kreatywności

Daniel Obajtek powiedział Polskiemu Radiu, że od rozliczania prezesa spółki Skarbu Państwa są organy państwa, a nie opozycja. Jak podkreślił, czuje się bezpiecznie, gdyż ma "pokrycie finansowe swoich inwestycji".

- A to świadczy o mojej kreatywności. Prezesem Orlenu ma być osoba, która nie jest kreatywna, która nie umie zarabiać pieniędzy? Miałem permanentną kontrolę od 2011 praktycznie do 2013 r. z całej mojej kariery, wszystkie moje akty notarialne, wszystko. I to kontrolowała prokuratura za czasów pana prokuratora Seremeta. To trwało praktycznie - łącznie z CBA - ok. półtora roku. Nie rozumiem, opozycja nawet nie wierzy swoim czasom, wtedy kiedy sprawowała rządy? - pytał Daniel Obajtek.

Prezes Orlenu nazwał posła Marka Sowę z Koalicji Obywatelskiej swoim "psychofanem" i zapowiedział, że wobec oskarżeń skorzysta z drogi prawnej.

"Nie pozwolę szargać mojej opinii, mojej ciężkiej pracy"

- Pójdę dalej, oczywiście. Z powództwa cywilnego będą wytaczane w tym zakresie pozwy. Takie pozwy się zdecydowanie dłużej przygotowuje. Ani kroku do tyłu. Nie pozwolę sobie szargać mojej opinii, mojej ciężkiej pracy, nie pozwolę sobie prześladować moich dzieci, nie pozwolę sobie niszczyć mojej rodziny, ujawniać moich adresów. Nie pozwolę sobie. Pan poseł Sowa musi wiedzieć, że jest jeszcze coś takiego jak odpowiedzialność. Dzisiaj pokazał właśnie, jak bierze odpowiedzialność, mówiąc, że ja posłów straszę. Co? Poseł nie ma odpowiedzialności? - powiedział szef paliwowego koncernu.

W rozmowie z Polskim Radiem Daniel Obajtek podkreślił również, że nie ma ambicji politycznych i chce kontynuować rozwój Orlenu. W jego ocenie medialne publikacje i zarzuty opozycji mają podłoże biznesowe i służą blokowaniu fuzji Orlenu z Lotosem.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Rozmawiał: Karol Darmoros

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 16.41

IAR/pb/ag

Czytaj także

"Nikt mnie nie zastraszy, nie zrobię ani kroku w tył". Stanowcza odpowiedź Daniela Obajtka na taśmy "GW"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 08:52
- "Gazeta Wyborcza" wrzuca nagrania sprzed kilkunastu lat, co do których nie ma pewności, czy nie zostały zmanipulowane. Tę sprawę będzie prowadził zaangażowany przeze mnie prawnik. Ja muszę się skoncentrować na tym, co zacząłem w Orlenie. Nikt mnie nie zastraszy, nie zrobię ani kroku w tył - mówi PAP Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Może za tym stać lobbing mafii". Suski o krytyce skierowanej przeciwko prezesowi PKN Orlen

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 15:25
- To jest zawiść, że za czasów Platformy Orlen słabo stał, miał bardzo niewielkie dochody - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Suski, PiS, komentując krytykę pod adresem prezesa spółki Daniela Obajtka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Obajtek: opozycja sprzeciwia się budowie silnego koncernu multienergetycznego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 13:51
- Opozycja w brudnej kampanii sprzeciwia się budowie silnego koncernu multienergetycznego; celem ich ataków jest zablokowanie fuzji PKN Orlen i Lotosu - stwierdził w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.
rozwiń zwiń