X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wyjątkowy spektakl we Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 15:37
Premiera spektaklu "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" zainaugurowała 9. Polską Wiosnę Teatralną we Lwowie. W audycji "Świat Kresów" opowiada o niej reżyser Zbigniew Chrzanowski.
Audio
  • Polska Wiosna Teatralna we Lwowie (Jedynka/ Świat Kresów)
Panorama Lwowa
Panorama LwowaFoto: Shutterstock.com

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka łączy w sobie elementy charakterystyczne dla renesansu i średniowiecza, jednocześnie opierając się na tekstach biblijnych. Niemniej jak twierdzi reżyser, nie jest to opowieść biblijna.

Dlaczego akurat ten spektakl zainaugurował tegoroczną Polską Wiosnę Teatralną? - Zastanawiałem się nad propozycją, która miałaby pojawić się w naszym repertuarze i może jest to przypadek, a może w jakimś sensie palec Boży. Termin festiwalu to przełom kwietnia i maja, tak samo jak tegorocznej Wielkanocy. Dlatego od razu zaświtała mi w głowie myśl o tekście Mikołaja z Wilkowiecka - mówi Zbigniew Chrzanowski, będący także szefem artystycznym Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

Premiera odbyła się w Katedrze Łacińskiej. Duży wkład w realizację spektaklu miało Przemyskie Centrum Kultury, które przygotowało oświetlenie i nagłośnienie. Zbigniew Chrzanowski przyznaje, że chciałby w przyszłości wystawić spektakl m.in. w Przemyślu.

Dlaczego publiczność była zbulwersowana pojawieniem się na scenie niewiernego Tomasza? Z jakiego powodu można zakochać się w tekście "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim"? Czy sztuka wpłynie na kontakty polsko-ukraińskie?

Ponadto Janusz Ondraszek i Czesław Branny opowiadają o działalności Teatru im. Jerzego Cienciały z Wędryni na Zaolziu, który wystąpił na 9. Polskiej Wiośnie Teatralnej.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Zbigniew Chrzanowski (reżyser, szef artystyczny Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie), Janusz Ondraszek i Czesław Branny (Teatr im. Jerzego Cienciały z Wędryni na Zaolziu)

Data emisji: 8.06.2019

Godzina emisji: 18.11

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sentymentalna podróż po lwowskich scenach

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 12:40
W audycji rozmawialiśmy o przedwojennych lwowskich teatrach i kabaretach, a także o działającym od 58 lat Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert we lwowskiej katedrze na odrestaurowanych organach

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 09:13
W kolejnym wydaniu audycji "Świat Kresów" zaprosiliśmy Państwa do Lwowa, na pierwszy po stu latach koncert organowy wykonany przez prof. Wiktora Łyjaka na odrestaurowanych małych organach w katedrze lwowskiej.
rozwiń zwiń