X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Trzeci rok Wielkiej Wojny

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 14:10
Rok 1916 zaczął się zakończeniem jej największej operacji desantowej -  batalii o turecki półwysep Gallipoli. 
Audio
  • Trzeci rok Wielkiej Wojny (Historia żywa/Jedynka)
Francuscy żołnierze w okopach w północno-zachodniej Francji, bitwa pod Verdun
Francuscy żołnierze w okopach w północno-zachodniej Francji, bitwa pod VerdunFoto: Bain News Service, źr. Biblioteka Kongresu USA, Wikipedia/domena publiczna

Państwa ententy przegrały na Morzu Egejskim z Imperium Osmańskim. To był triumf państw centralnych. Nadal wszyscy walczyli ze wszystkimi i to coraz groźniejszą bronią. Anglicy np. pierwszy raz użyli czołgów.  

Rok 1916 zapisał się w historii francusko-niemieckim piekłem Verdun czy brytyjsko-niemiecką bitwą nad Sommą największym starciem I wojny światowej z milionem ofiar.

Była też Kostiuchnówka. Od 4 do 6 lipca polskie siły legionowe stoczyły tam swoją największą bitwę w wojnie. Zatrzymały Rosjan, co przyniosło im  uznanie. Wyniszczające dla Niemiec i Austro-Węgier działania wojenne spowodowały ogłoszenie przez cesarzy deklaracji  utworzenia państwa polskiego zwanej Aktem 6 listopada. Kilkanaście dni później Franciszek Józef, jeden z jej sygnatariuszy, umrze. Czy powstanie Niepodległej było już bliskie? 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 15.09.2018

Godzina emisji: 14.13

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dmowski i Piłsudski. Dwaj wielcy gracze, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:10
Jaka ma być ta Polska po 123 latach niewoli? To pytanie zadawane było chyba przez wszystkich Polaków w 1918 roku. Ojców niepodległości było z pewnością wielu, ale największe zasługi mieli dwaj anatagoniści Roman Dmowski i Józef Piłsudski, którzy dla dobra Polski na ten czas zawiesili spory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melchior Wańkowicz - postać nieco zakazana w PRL

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 22:00
Pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta, autor popularnych książek, m.in. "Na tropach Smętka", "Bitwa o Monte Cassino", "Ziele na kraterze", a także uczestnik działań na rzecz niepodległości Polski między 1914, a 1918 rokiem - to bohater audycji radiowej Jedynki "Ludzie Niepodległości". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż w czasie do roku 1914

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:11
Od prowincjonalnego konfliktu do wojny powszechnej, która przyniosła Polsce niepodległość. W tym jednym zdaniu można opisać to, co zaczęło się w roku 1914 i doprowadziło do powrotu Polski na mapę Europy w listopadzie 1918 roku, po 123 latach zaborów. 
rozwiń zwiń