X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jagiełło i Jadwiga - małżeństwo królów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 17:00
Do polskiego panteonu jako jedni z najpopularniejszych władców Polski weszli Litwin i Andegawenka. Tak też zatytułował swoją popularną książkę znawca epoki prof. Stefan Kuczyński.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o królowej Jadwidze i królu Jagielle (Historia żywa/Jedynka)
Jadwiga Andegaweńska i Władysław Jagiełlo, Poczet królów i książąt polskich
Jadwiga Andegaweńska i Władysław Jagiełlo, "Poczet królów i książąt polskich"Foto: Jan Matejko/domena publiczna

Andegawenka to Jadwiga, węgierska królewna z francuskiej dynastii Andegawenów, jednocześnie wnuczka Elżbiety Łokietkówny, koronowana w 1384 roku, w wieku 10 lat, na króla Polski.

Litwinem był natomiast Władysław II Jagiełło, jej o 20 lat starszy mąż, wielki książę litewski, ostatni pogański władca Europy. Dlaczego tak pochlebnie zapisali się w naszej pamięci i historii Polski ci władcy z XIV i XV wieku? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 19.11.2016

Godzina emisji: 15.11

mg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bolesław Śmiały. Król, którego zgubiła ambicja?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 16:00
- Można się zastanowić nad moralnym aspektem tej historii, w jaką układa się los Bolesława zwanego Szczodrym, a później Śmiałym. Jego ojciec, Kazimierz przez długie lata zmagał się z odzyskaniem utraconego dziedzictwa. Był skromny, ograniczał ambicję, czego symbolem był brak koronacji - przypomina prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Bolesław Wstydliwy chciał odbudowy królestwa?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 16:15
Rządy Bolesława V Wstydliwego w Krakowie trwały 36 lat (1243-1279). W okresie 200-letniego rozbicia dzielnicowego był on pod tym względem rekordzistą wśród książąt piastowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojciec i syn: Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 16:31
- Kojarzymy go z niewielkim wzrostem, ale część historyków uważa, że ten przydomek przylgnął do księcia nie ze względu na jego posturę, ale na pochodzenie z najmniejszego księstewka z rozdrobnionej ziemi Królestwa Polskiego stad to pogardliwe określenie - tłumaczył historyk Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń