X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Tomografia optyczna, czyli laserowa diagnostyka w trzech wymiarach

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 11:42
Przy użyciu lasera można podglądać żywe komórki w technologii 3D. Tę nową metodę można wykorzystać przede wszystkim w medycynie, ale również w innych dziedzinach.
Audio
Tomograf komputerowy
Tomograf komputerowyFoto: edusoft/pixabay

Metoda ta daje możliwość obrazowania przede wszystkim struktur biologicznych i ma zastosowanie w diagnostyce medycznej. Dzięki niej można np. podglądać rozmaite procesy na poziomie molekularnym (m.in. proces apoptozy, czyli umierania komórki). Można też sprawdzić, jak działają na nasze komórki substancje stosowane w medycynie naturalnej i czy da się je wykorzystać jako leki w różnych chorobach - np. układu nerwowego. Dotychczas stosowane metody obrazowania rentgenowskiego (zdjęcie w dwóch wymiarach), a także tomografia komputerowa (trójwymiarowa informacja, ale z zastosowaniem jonizujących promieni X) są metodami nieobojętnymi dla zdrowia człowieka.

Dr inż. Wojciech Krauze, który opracował metodę tomografii optycznej, wyjaśnia, że zamiast promieniowania rentgenowskiego zastosowane są nieszkodliwe promienie laserowe o niskiej mocy, a poza tym metoda ta nie wymaga barwienia mierzonej próbki. Tradycyjna tomografia komputerowa polega na tym, że wykonuje się zdjęcie rentgenowskie (w promieniach X), potem następuje obrót aparatu i wykonuje się kolejne zdjęcie. Takich prześwietleń może być kilkaset. - Z tych dwuwymiarowych zdjęć komputer tworzy obraz przestrzenny.

Tomograf optyczny działa na podobnej zasadzie, ale nie używa się promieni X, tylko światła lasera. - Druga różnica jest taka, że nie badamy dużych obiektów, na przykład klatki piersiowej u ludzi, tylko obiekty w skali mikro - wyjaśnia naukowiec. Są to pojedyncze komórki, wycinki tkanek, kolonie bakterii, ale mogą to być również próbki techniczne, na przykład światłowody.

Dr Wojciech Krauze podkreśla, że przewagą tej metody nad innymi jest to, że wynik końcowy otrzymuje się nawet wtedy, kiedy nie ma kompletu danych wejściowych. Oznacza to, że głowica tomografu optycznego nie musi wykonać pełnego obrotu 360 stopni, co przyspiesza i potania badanie.

Naukowcy pracują obecnie nad metodą badania większych obiektów, a także badania ludzi, na przykład rogówki w oku.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: dr inż. Wojciech Krauze (Instytut Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 30.03.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Naukowcy pracują nad stworzeniem "czapki niewidki"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 19:07
Celem konsorcjum "Ensemble 3" będzie opracowanie nowych materiałów fotonicznych o bardzo ciekawych właściwościach, do zastosowań między innymi w medycynie, optoelektronice, czy telekomunikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu skutecznego leku na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 20:30
Przez świat przechodzi pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, na który do tej pory nie wynaleziono ani szczepionki, ani lekarstwa. Polscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia, które może pomóc w walce z chorobą COVID-19, wywoływaną właśnie przez ten wirus. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łączenie przyjemnego z pożytecznym - Program 1 Polskiego Radia poleca audycje edukacyjne

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 11:29
Program 1 Polskiego Radia na czas kwarantanny specjalnie dla swoich słuchaczy przygotował wiele ciekawych audycji o tematyce edukacyjnej. Będziemy mówić m.in. o dziedzictwie starożytnych Greków, wirtualnych wystawach i tematach z zakresu medycyny. #Zostańwdomu z radiową Jedynką!
rozwiń zwiń