X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kazimiera Bujwidowa, niezłomna działaczka na rzecz praw kobiet

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 19:10
Kazimiera Bujwidowa była żoną wybitnego polskiego bakteriologa prof. Odo Bujwida. Wspólnie pracowali na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie Kazimiera Bujwidowa kierowała założonym przez męża Zakładem Produkcji Surowic i Szczepionek. W czasie I wojny światowej prowadziła z córkami szpital dla żołnierzy Legionów Polskich.
Audio
  • Kazimiera Bujwid walcząca o prawa kobiet (Eureka/Jedynka)
Kazimiera Bujwid
Kazimiera BujwidFoto: en.Wikipedia.org

Nasza bohaterka była również działaczką społeczną w Krakowie oraz publicystką, której aktywność przyczyniła się między innymi do otrzymania przez kobiety prawa studiowania na Uniwersytecie Jagiellońskim od 1896 roku.

Prof. Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie uważa, że Kazimiera Bujwidowa była postacią wartą odnotowania, ważną i - jej zdaniem - wartą odnotowania. Swego przyszłego męża, 10 lat od niej starszego, poznała na pensji, kiedy udzielał jej lekcji. Skończył medycynę. Na początku jakoś nie darzyła go uczuciem, ale to się zmieniło i wzięli ślub. Została laborantką, a z czasem współwłaścicielką prowadzonego przez Odo Bujwida Zakładu Produkcji Surowic i Szczepionek.

W 1883 przenieśli się do Krakowa, gdzie Odo Bujwid otrzymał propozycje objęcia katedry medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim. - Ze swoimi lewicowymi poglądami nie był przez konserwatywny Kraków dobrze postrzegany - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. W ich domu bywało wielu słynnych ludzi z Kongresówki, m.in. Józef Piłsudski.

Profesor Jolanta Załęczny podkreśla, że Kazimiera Bujwidowa była aktywną działaczką na rzecz praw kobiet. Organizowała również szkoły średnie dla dziewcząt, by później łatwiej im było starać się o przyjęcie na studia.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 25.03.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Roman Ingarden pytał o kondycję człowieka w zmieniającym się świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 19:07
Przybliżamy sylwetkę wybitnego polskiego filozofa profesora Romana Ingardena, który jest jednym z patronów roku 2020. W 1918 roku pisał doktorat pod opieką Edmunda Husserla, pozostawił spuściznę naukową i dydaktyczną, a także zapisał się na trwałe w dziejach polskiej myśli filozoficznej. Roman Ingarden jest autorem między innymi "Książeczki o człowieku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Kępiński - najsłynniejszy polski psychiatra XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 21:15
Nie ma pacjenta, jest człowiek. Tą myślą kierował się w swojej pracy prof. Antoni Kępiński, psychiatra i filozof. Jak dzięki niemu zmieniła się polska psychiatria oraz podejście do pacjenta i jego choroby?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Militaria w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 20:49
Niedawno, po raz pierwszy od czasów odbudowy, otwarto nową, stałą ekspozycję w Zamku Królewskim w Warszawie, która prezentuje kolekcję militariów. Obiekty pochodzą ze zbiorów zamkowych, Fundacji im. Ciechanowieckich, Muzeum Wojska Polskiego oraz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
rozwiń zwiń