X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rola nauki w tworzeniu bezpiecznych warunków pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 21:20
Centralny Instytut Ochrony Pracy w swoich laboratoriach testuje i sprawdza stanowiska pod względem np. zachowania bezpieczeństwa i przystosowania używanych narzędzi, maszyn do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka.
Audio
  • "Eureka" w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy (Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fishman64/shutterstock.com

Pracodawca z mocy ustawy ma obowiązek zapewnić zatrudnionym pracownikom odpowiednie i bezpieczne warunki pracy. Ten obszar jest doskonałym polem badawczym. Brak dbałości o ten aspekt pracy skutkuje nie tylko zwiększoną wypadkowością w zakładach, ale i dużą zachorowalnością na schorzenia układu kostno-motorycznego czy narządu wzroku.

CIOP skupia się m.in. na analizie wartości czynników szkodliwych i uciążliwych, analizie awarii przemysłowych i ich zapobieganiu oraz testowaniu środków ochron indywidualnych. Wszystko to z myślą o eliminacji, lub przynajmniej ograniczeniu, przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

A w jakich obszarach znajdują się największe zagrożenia dla naszego zdrowia i życia? - Zagrożenia chemiczne, ponieważ mamy coraz więcej substancji rakotwórczych, mutagennych, endokrynnie aktywnych - mówi prof. Danuta Koradecka, dyrektor CIOP Państwowy Instytut Badawczy.

Zagrożeniem jest również hałas, który wciąż towarzyszy nam w pracy, jak i w pozostałym otoczeniu. Ekspert Jedynki zwraca również uwagę na intensyfikację promieniowania elektromagnetycznego.

- Zaczyna dominować to, co wynika z naszego stylu życia. Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna i zmiany mięśniowo-szkieletowe. Właściwie na własne życzenie wpadamy w spiralę, która pogarsza naszą jakość życia z wiekiem, tj. przyspawanie do komputera, kanapowy styl życia - tłumaczy prof. Danuta Koradecka. - Z przyjemnością patrzy się, że jednak część młodzieży w tej chwili bardzo aktywnie odpoczywa. Widać ten ruch, widać rowery, od małego i całe rodziny - dodaje.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Danuta Koradecka, dr Magdalena Młynarczyk, dr inż. Tomasz Jankowski, dr Lidia Zabór, Mieszko Wodzyński, Leszek Moszyński, Jacek Zając (Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy)

Data emisji: 20.02.2020 

Godzina emisji: 19.06

DS

Zobacz więcej na temat: Artur Wolski NAUKA praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroby serca. Jak rozpoznać zawał?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 20:50
Dobrze postawiona diagnoza w oparciu o wcześniej wykonane badania laboratoryjne i mądrze ustawiona terapia są dobrym prognostykiem na powrót chorego do zdrowia. Ważna jest również postawa chorego i jego aktywność w dochodzeniu do zdrowia. Tym razem "Eureka" skupiła się na chorobach serca.
rozwiń zwiń