X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Epidemia próchnicy u dzieci. Alarmujące dane

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 20:00
Analizy Ministerstwa Zdrowia od lat wskazują na alarmująco zły stan uzębienia dzieci w wieku przedszkolnym w Polsce - statystyki wskazują, że nawet 80 proc. 3-latków ma próchnicę.
Audio
  • Jak dbać o zęby, żeby były zdrowe? (Jedynka/ Eureka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Studio Romantic

Stomatologiczny test wiedzy rodziców, przeprowadzony we wrześniu 2019 r i opublikowany na podstawie tego badania raport pt. "Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci" informuje, że tylko 30 proc. rodziców wie, kim jest dedykowany dzieciom stomatolog - pedodonta, jedynie 10 proc. najmłodszych pacjentów odbyło pierwszą wizytę u stomatologa przed 1 rokiem życia i aż 76 proc. dzieci pije napoje po wieczornym myciu zębów, z czego 84% wodę, ale aż 12 proc. pije mleko, herbatę (12 proc.) lub sok (14 proc.), co niestety bardzo negatywnie wpływa na rozwój próchnicy.

Co warto jeść i pić?

- Najistotniejsze w żywieniu pod kątem zdrowia zębów są oczywiście pierwiastki będące budulcem kości, tj. wapń, magnez. Istotne są także cynk, żelazo, miedź, sód oraz potas, które uczestniczą w tym, żeby metaboliczne procesy były prawidłowe w budowie tkanki kostnej. Istotne są również witaminy - mówi dietetyk Estera Kwaśniak.

Gość Jedynki dodaje, że warto spożywać takie produkty jak mleko, sery, zielone warzywa liściaste, suche nasiona roślin strączkowych, suche owoce i woda wysoko zmineralizowana.

Choroby zębów

Nieleczone zęby mogą być przyczyną późniejszych wad zgryzu, a nawet problemów trawiennych i innych dolegliwości ogólnoustrojowych. Do najczęściej występujących przyczyn uszkodzenia i utraty zębów zaliczamy: próchnicę, erozję zębów oraz zapalenie przyzębia, czyli paradontozę.

- Rodzic dziecka w początkowym okresie powinien podjąć duże wyzwanie, żeby najpierw oczyszczać dziecku zęby i całą jamę ustną, a następnie wyedukować dziecko. Jako rodzice musimy pamiętać o tym, żeby unikać 3 podstawowych rzeczy, czyli słodyczy, które zawierają cukry proste, a szczególnie tych kleistych, przylegających do powierzchni zębów i długo działających w buzi, np. lizaki, landrynki. Drugą rzeczą są chipsy i przekąski, które mają dużo soli i wchłaniają wapń. Trzecia rzecz to napoje, które powodują demineralizację powierzchniowej warstwy szkliwa - twierdzi lekarz stomatolog dr Agnieszka Wołcz.

W "Eurece" tłumaczymy również, jakie złe nawyki żywieniowe szkodzą zębom i jak je zmienić. Wyjaśniamy, czym jest indywidualna podatność zębów na próchnicę i jakie produkty zalecamy spożywać w stanach zapalnych jamy ustnej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski 

Gośćcie: dr Agnieszka Wołcz (lekarz stomatolog), Estera Kwaśniak (dietetyk)

Data emisji: 07.11.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak walczyć z otyłością u dzieci? Poprzez ruch na co dzień?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 20:08
Już w 1974 roku eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakwalifikowali otyłość do chorób cywilizacyjnych i zasugerowali, że stanie się ona jedną z najważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów. Po ponad 40 latach możemy stwierdzić, że niestety nie pomylili się w swoich przewidywaniach. Szczególnie cierpią na tym dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak smog działa na najmłodsze dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 19:55
Znamy wyniki nowatorskiego badania naukowego na temat wpływu pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM 10 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat.
rozwiń zwiń