X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Na świecie jest 7 makteszów. Gdzie je znajdziemy?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 20:05
Moździerz kuchenny - tak słowo maktesz brzmi w tłumaczeniu na język polski. To dzieło przyrody. Kształtem przypomina krater, ale z wulkanem nie ma nic wspólnego. Na świecie jest 7 makteszów. Dwa na Półwyspie Synaj a pięć na Pustyni Negew, która jest pod tym względem rekordzistką.
Audio
  • Na świecie jest 7 makteszów. Gdzie je znajdziemy? (Eureka/Jedynka)
Pustyna Negew
Pustyna NegewFoto: shutterstock

Najsłynniejszym maktesz nosi nazwę "Ramon". Jak tłumaczą geolodzy powstał miliony lat temu, gdy na Pustyni Negew szumiał ocean. Z czasem wody oceanu wycofały się, ale pozostało wzgórze, które przypominało "garb", który spłaszczył się pod wpływem warunków atmosferycznych. Tak znawcy ziemi mówią o tym, co działo się na pustyni miliony lat temu. 

Gość audycji, archeolog Maciej Wacławik z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego mówił o swoich planach napisania historii ludzi, którzy zamieszkiwali te tereny w okresie od polowy IV do początku VII wieku n.e. - Dużo rzeczy jest dalej niewiadomych. Wiemy sporo o tym co się działo dookoła - mówi gość audycji. 

Pustynia Negew znajduje się na południu Izraela i zajmuje obecnie prawię połowę powierzchni państwa. Jak pustynia wyglądała w okresie przed IV w. n.e? - To jest bardzo ciekawe zagadnienie. Analizy zarówno geologiczne, jak i archeologiczne mówią, że co jakiś czas dochodzi do przekształceń krajobrazu i życiodajności - mówi Maciej Wacławik. - Pierwsze dwa wieki naszej ery były bardziej zielone, wilgotne, temperatury były niższe niż obecnie - dodaje. 

Kiedy wybuchła Plaga Justyniańska? Ile było mieszkańców na Pustyni Negew w VI w n.e? Kiedy po raz pierwszy rozpoczęły się badania Negewu?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Maciej Wacławik  (Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 19.06

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archeolodzy na 23. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:10
Tuż przed 23. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik spotkaliśmy się z naukowcami z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:00
Gabinet Historii Naturalnej stworzony przed ponad 200 laty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego był pierwszym miejscem szeroko opisującym historię odkryć polskich bogactw naturalnych. Król powołał także Komisję Kruszcową - prototyp ministerstwa górnictwa, hutnictwa i geologii. Na powołanie służby geologicznej trzeba było poczekać do początku XX wieku.
rozwiń zwiń