X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Saga Noblistów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 22:00
W tygodniu ogłaszania tegorocznych naukowych Nagród Nobla z medycyny, fizyki i chemii przypomnimy osiągnięcia wybitnej Polki Marii Skłodowskiej-Curie, Jej męża Piotra oraz córki Ireny i męża Ireny Frédérika Joliot-Curie.
Audio
  • O Marii Skłodowskiej-Curie i jej bliskich (Jedynka/ Eureka)
Maria Skłodowska - Curie
Maria Skłodowska - Curie Foto: Archiwum/PAP

Maria Skłodowska-Curie to posiadaczka kilku rekordów. Była jedną z pierwszych kobiet, które studiowały nauki ścisłe na paryskiej Sorbonie, pierwszą kobietą będącą doktorem fizyki i wykładowczynią tamże. Otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie jako jedyna kobieta wśród wszystkich laureatów tej prestiżowej nagrody i jako jedyna w dwóch różnych dziedzinach. Była jedną z pierwszych kobiet, która zdała egzamin na prawo jazdy.

Nobel najpierw z mężem, później indywidualnie

W 1911 roku Maria Skłodowska Curie otrzymała indywidualnie Nagrodę Nobla z chemii. - Nikt już nie mówił, że ona tylko pomagała i że jej się nie należy. Wówczas była królową nauki i królową Nagród Nobla. Jeszcze nie zdarzyło się, żeby ktokolwiek dostał drugą nagrodę naukową - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie.

Uzdolniona rodzina. Nobel za Noblem

Rok po śmierci Marii Skłodowskiej-Curie, nagrodę Nobla otrzymała jej córka Irena. - Podobnie jak u Marii, bardzo szybko okazało się, jakie są zainteresowania Ireny i że tak jak Maria jest uparta i nie odpuszcza (…). W 1898 roku małżonkowie Curie odkrywają promieniotwórczość naturalną, a w 1935 roku za odkrycie sztucznej promieniotwórczości nagrodę otrzymują Irena i Frederik. To był taki czas, kiedy w laboratoriach Europy i świata trwał wyścig badań - dodaje ekspert Jedynki.

Jak w dzieciństwie nazywano małą Marię? Czyją żoną miała zostać Maria Skłodowska-Curie? Czy skradła mężowi sławę? Kim był Piotr Curie? Za co Albert Einstein cenił Marię Skłodowską-Curie?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak (prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 8.10.2019

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Największy i najpotężniejszy laser XFEL. Będzie Nobel?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 22:24
- W badaniach laseru XFEL istnieje potencjał, by doprowadzić do nowych odkryć technologicznych np. w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i wyższej wydajności - mówi dr Wojciech Gawełda, fizyk atomowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ich odkrycia zmieniły koncepcję wszechświata. Nagrody Nobla z fizyki przyznane

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 12:30
Tegoroczny laureat Nobla z fizyki James Peebles rozwijał modele Wielkiego Wybuchu, co pozwoliło zrozumieć historię rozwoju Wszechświata. Micheal Mayor i Didier Queloz dokonali odkrycia pierwszej planety spoza Układu Słonecznego, okrążającej gwiazdę podobną do Słońca.
rozwiń zwiń