X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Pierwsze zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 20:09
Monumentalny obraz Henryka Siemiradzkiego "Pochodnie Nerona" był pierwszym obiektem Muzeum Narodowego w Krakowie, które powstało dokładnie 140 lat temu - 7 października 1879 roku. Płótno zostało przekazane przez Siemiradzkiego i było zaczynem zbiorów tej pierwszej - na ziemiach polskich - "narodowej" placówki muzealnej.
Audio
  • Pierwsze zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie (Eureka/Jedynka)
Obraz Pochodnie Nerona
Obraz "Pochodnie Nerona"Foto: Henryk Siemiradzki / muzea.malopolska.pl

Obraz - namalowany 3 lata wcześniej - przedstawia scenę z czasów panowania cesarza Nerona. Oskarżeni o podpalenie Rzymu chrześcijanie, zostali przywiązani do pali i oczekują na śmierć w płomieniach u stóp schodów cesarskiego pałacu.

Henryk Siemiradzki był wybitnym przedstawicielem akademizmu, większość swego życia spędził w Italii. Był wielkim erudytą, zafascynowanym antykiem i ta tematyka była motywem wielu jego dzieł. Jako malarz odniósł sukces, jego obrazy były nagradzane w konkursach, podziwiane przez publiczność i pożądane przez nabywców.

Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie i w Krakowie od 4 lat prowadzi projekt badawczy "Korpus dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego". Ma to być kompendium wiedzy na temat twórczości tego niezwykle płodnego artysty.

Gościem "Eureki" był prof. Jerzy Malinowski (Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prezes Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata i koordynator tego interdyscyplinarnego projektu).

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Jerzy Malinowski (WSP UMK w Toruniu)

Data emisji: 4.10.2019

Godzina emisji: 19.07

DS/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uczta dla oczu nie tylko spragnionych piękna

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 01:22
- Prezentowany na wystawie "Spragnieni piękna" obraz "My i wojna" Okunia oprócz artystycznych walorów ma przesłanie dość symboliczne. Pokazujemy go między dwoma rzeźbami niczym dwiema wojnami rozpostarty kawałek świetnej sztuki - mówi kustosz, Renata Higersberger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Sztuka to wartość". Co można podziwiać w Muzeum Narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 12:39
Katarzyna Szydłowska-Schiller, która jest kuratorką wystawy mówi - sztuka to nie tylko wartość pieniądza, ale też wartość duchowa i estetyczna. W "Kulturalnej Jedynce" dowiadujemy się o tym, jakie dzieła można podziwiać w trakcie trwania wystawy i dlaczego warto się na nią wybrać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czerwień zalewa kadr". Krzysztof Urbański w Zachęcie.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 22:30
- Początek błyskotliwej kariery Kazimierza Urbańskiego przypada na złotą dekadę polskiej animacji, czyli początek lat '60 - opowiadała Joanna Kordiak, kuratorka wystawy "Czerwień zalewa kadr", którą do końca sierpnia można zobaczyć w Zachęcie.
rozwiń zwiń