X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Trwają badania nad rękopisami Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 20:30
Od kilku miesięcy rękopisy Fryderyka Chopina będące w posiadaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina są poddawane specjalistycznym badaniom kryminalistycznym. Prof. Tadeusz Tomaszewski i prof. Piotr Girdwoyń jako członkowie 3-osobowego zespołu badawczego analizują listy, autografy i notatki artysty.
Audio
  • Trwają badania nad rękopisami Fryderyka Chopina (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Dokumenty, które są w posiadaniu Instytutu to m.in. obszerne listy, ale i drobne notatki. Wszystkim analizowanych pism jest ok. 130, jednakże nikt nie kwestionuje ich autentyczności. Dlaczego warto je badać? - W ramach projektu, który teraz prowadzimy, nie chodzi o badania autentyczności, czy rękopisy zostały napisane przez Fryderyka Chopina tylko o badanie obrazu tego pisma, jak ono wygląda i czy się zmieniało na przestrzeni życia kompozytora - powiedział prof. Tadeusz Tomaszewski.

Pierwszymi rękopisami, jakimi dysponuje Instytut i które zostały przekazane do badań są laurki oraz wierszyki, napisane przez kompozytora gdy był jeszcze małym chłopcem. Ostatnimi analizowanymi dokumentami są rękopisy pochodzące z lat 40. XX wieku, kiedy to Fryderyk Chopin był u schyłku życia. 

Jednym z bardzo ważnych motywów badań jest ciekawość, o czym mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Piotr Girdwoyń. - Te dokumenty do tej pory nie były poddane analizie kryminalistycznej. (...) Do tej pory ich nie badano, w związku z tym my je przebadamy i prawdopodobnie potwierdzimy ich pochodzenie, autentyczność i do pewnego stopnia będziemy mieli większą wiedzę na temat różnorodności pisma Chopina - dodał profesor. 

Jak zmieniało się pismo kompozytora na przestrzeni lat? Co mówi nam o jego zdrowiu i stanach emocjonalnych? Czy charakter pisma zależny był od języka, w jakim Chopin prowadził korespondencję? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof.Tadeusz Tomaszewski i prof. Piotr Girdwoyń (Katedra Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 19.10

DS/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Technologia CRISPR - czyli jak ciąć geny?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 11:20
Technologia CRISPR została uznana za jedno z największych osiągnięć nauki XXI wieku i za przełom w biotechnologii. Pozwala ona na precyzyjne edytowanie praktycznie każdego genu, co może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia - szczególnie w rolnictwie i w medycynie. Naukowcy zmodyfikowali np. DNA komarów tak, by nie mogły one roznosić malarii. Zdaniem niektórych badaczy CRISPR może pomóc także w leczeniu wad genetycznych u ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Popioły lotne jako cenny materiał mineralny

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 07:00
Gościem programu był profesor Wojciech Franus z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej - szef naukowego konsorcjum FUNash złożonego z trzech uczelni: Politechniki Lubelskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Biologii), które zajmie się uszlachetnianiem popiołów lotnych i ich zagospodarowaniem.
rozwiń zwiń