X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 20:05
Prezentacja zabytkowych eksponatów pochodzących z manufaktury w Miśni to zbiór naczyń i dekoracyjnych figur wystawionych w zachodnim skrzydle Zamku. Do najcenniejszych okazów należą barokowe zastawy z czasów saskich. Heraldyczną dekorację nosi także wyjątkowe polonicum - naczynia z serwisu podarowanego przez Augusta III francuskiej królowej Marii Leszczyńskiej. 
Audio
  • Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Alena Stalmashonak/Shutterstock

- Wawelska kolekcja powstała przez przypadek, ale to był ogromny dar, który Wawel otrzymał w 1966 roku. Wcześniej na Wawelu nie było porcelany miśnieńskiej. We wspomnianym roku Wawel otrzymał 150 sztuk wyjątkowej klasy wczesnych, znakomitych przedmiotów, które stanowiły część kolekcji Tadeusza Wierzejskiego, wybitnego kolekcjonera i znawcy porcelany - mówiła Dorota Gabryś z Zamku Królewskiego. 

Król August II Mocny był jednym z najsłynniejszych w swoich czasach kolekcjonerem porcelany. W 1971 roku został sporządzony inwentarz jego kolekcji, w który zawarto ok. 20 tysięcy przedmiotów, głównie dalekowschodnich. - On zbierał tą porcelanę, wymyślił zbudowanie, czy też urządzenie Pałacu Japońskiego porcelaną i dzięki tej rządy poszukiwał porcelany stale - dodała kurator. 

Co możemy podziwiać w wawelskiej kolekcji? - Na pewno jesteśmy bardzo dumni z ogromnego zespołu serwisów herbowych. Wielką wartość ma zespół naczyń malowanych na wzór dekoracji dalekowschodniej. To były dekoracje, które były zlecane przez króla. Właśnie te dalekowschodnie naczynia zbierał w swoim Pałacu Japońskim - stwierdziła Dorota Gabryś. 

Wystawie "Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego" na Wawelu patronuje Polskie Radio. 

Gdzie jeszcze możemy zobaczyć zbiory kolekcji porcelany miśnieńskiej? Do kiedy potrwa wystawa?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: kurator Dorota Gabryś (Zamek Królewski na Wawelu)

Data emisji: 17.09.2019 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Karolina Lanckorońska. Pamiątki - okruchy przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:09
Taki tytuł nosi wystawa w Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Poświęcona jest ona kobiecie, która przekazała do zamku wiele bezcennych dzieł, w tym dwa obrazy Rembrandta. Swoje długie, 104-letnie życie Lanckorońska poświęciła sztuce, nauce i Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarbiec Koronny na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 15:58
Lato jest okazją do odwiedzenia Zamku Królewskiego na Wawelu. Niedawno otwarto z nową aranżacją Salę Kazimierzowską, która należała do gotyckiego apartamentu mieszkalnego z czasów ostatnich Piastów. 
rozwiń zwiń