X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 19:10
Od 11 września na Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach". Można obejrzeć numizmaty i dzieła sztuki medalierskiej z różnych epok od średniowiecza po czas rozbiorów Polski.
Audio
  • "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach" (Eureka/Jedynka)
Replika denara Chrobrego
Replika denara ChrobregoFoto: materiały prasowe NBP

 Czasami zastanawiamy się, jak wyglądali nasi władcy, królowie. W niektórych przypadkach są wizerunki na portretach, ale często sami musimy wyobrazić sobie posturę i wygląd. Pewnym ułatwieniem są monety, które bito aby utrwalić wizerunek i prestiż panującego.

Zbiór numizmatów przygotował Zamek Królewski w Warszawie na wystawie zatytułowanej "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach". To trzecia wystawa z okazji Roku Wazowskiego, bo mija 400 lat od przebudowy Zamku Królewskiego podjętej przez Zygmunta III.

Michał Zawadzki, kurator wystawy, podkreśla, że najstarsze monety na wystawie pochodzą z czasów Bolesława Chrobrego. - Są ze srebra, bo w średniowieczu mieliśmy tylko srebro, medali jeszcze nie było - wyjaśnia gość Jedynki. Jedną z najstarszych monet polskich jest denar Chrobrego. To niewielka moneta, miała 10 milimetrów średnicy. Kurator zwraca uwagę, że średniowieczne monety nie odzwierciedlają wizerunku króla. - Są bardzo schematyczne, bardzo proste, składające się z kilku kresek - mówi. Na wystawie są również monety Władysława Łokietka, Bolesława Śmiałego i Kazimierza Wielkiego.

Bicie monet, na których wizerunek monarchy jest bardzo realistyczny rozpoczął Zygmunt Stary. Wtedy pojawiają się również medale, które nie służyły do płacenia, ale do obdarowania kogoś.

Wizerunki królów od Bolesława Chrobrego po Stanisława Augusta są dziełami najlepszych mistrzów sztuki medalierskiej. Tradycja tworzenia pocztów władców Polski na medalach przetrwała do dziś, najnowsze wizerunki na złotych monetach są emitowane przez Narodowy Bank Polski.

W jakim stanie są zachowane monety? Skąd przyjechały monety i medale, które nie pochodzą ze zbiorów Zamku Warszawskiego? Który obiekt jest najcenniejszy? Posłuchaj całej audycji.

Polskie Radio jest patronem wystawy "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach".


"Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach" "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach"

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska.

Gość: Michał Zawadzki (gabinet numizmatyczny Zamku Królewskiego w Warszawie, kurator wystawy)

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 19.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zajrzyj do królewskich sypialni i gabinetów. Za darmo!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 14:40
Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i pałac w Wilanowie - te cztery muzea przez cały listopad będzie można zwiedzać bezpłatnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Karolina Lanckorońska. Pamiątki - okruchy przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:09
Taki tytuł nosi wystawa w Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Poświęcona jest ona kobiecie, która przekazała do zamku wiele bezcennych dzieł, w tym dwa obrazy Rembrandta. Swoje długie, 104-letnie życie Lanckorońska poświęciła sztuce, nauce i Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice kart do gry

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 10:00
Tym razem konkurs związany był z wystawą w Zamku Królewskim w Warszawie "Wchodzę! Karty do gry z kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego".
rozwiń zwiń