X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Niebezpieczne ujęcia - historia polskiej fotografii mody ostatniego stulecia

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 19:10
"Niebezpieczne ujęcia" to wystawa, która pokazuje historię rozwoju polskiej mody od 1918 roku, przez okres międzywojnia, PRL, czasu transformacji ustrojowej lat 80 i 90 XX wieku, do czasów współczesnych.
Audio
Wernisaż wystawy Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce w Instytucie Fotografii Fort. Wystawa pokazuje rozwój polskiej mody na przestrzeni ostatniego stulecia
Wernisaż wystawy "Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce" w Instytucie Fotografii Fort. Wystawa pokazuje rozwój polskiej mody na przestrzeni ostatniego stuleciaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Jest próbą prześledzenia zmian, które w ciągu stu lat zaszły w sposobie komunikowania się świata mody z odbiorcą. Burzliwa historia naszego kraju, zmiany ekonomiczne, polityczne i kulturowe mają swoje odbicie w modzie i jej przedstawieniach na fotografii.   

Aleksandra Jatczak, kuratorka wystawy, zwraca uwagę, że kiedy odradza się państwo polskie odradza się również moda. - To jest moda wzorowana na modzie zachodniej, na modzie paryskiej moda kobieca, moda męska na modzie angielskiej - mówi gość Jedynki. Podkreśla, że wysyłkowe formy sprzedaży to nie wynalazek czasów nam współczesny. Katalogi wysyłkowe z fotografiami oferty odzieżowej powstawały w okresie międzywojennym, choćby w słynnym Domu Mody Braci Jabłkowskich. Choć fotografie były toporne, statyczne w dziwnych pozach. Często jako modelki występowały aktorki.

Po wojnie w polskiej prasie fotografia modowa została uznana za sztukę. Magazyny, choćby ekskluzywny "Ty i ja" często przedrukowywały zdjęcia zachodnie. W czasach PRL w gospodarce niedobory trudno mówić o konkurencji wśród firm, które produkowały odzież. Na tym tle wyróżniała się Moda Polska. - Miała to szczęście, że jej sesje realizowali doskonali twórcy - mówi Aleksandra Jatczak.

Dlaczego wystawa nosi nazwę "Niebezpieczne ujęcia..."? Jak dziś pracuje fotograf mody? Jak zarządzane są obecnie konta blogerów modowych? W jaki kierunku zmierza fotografia modowa? Dlaczego powstają kolekcje wirtualne, które są tylko w sieci? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Aleksandra Jatczak (historyk fotografii z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kuratorka wystawy) 

Data emisji: 11.07.2019

Godzina emisji: 19.09

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najpiękniejsza Polka jest wśród nich

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2015 10:53
- Nasze kandydatki chcą zmieniać realia i spełniać się niezależnie od tego, w jaki sposób się poruszają - o finalistkach Wyborów Miss Polski na wózku mówi pomysłodawczyni imprezy Katarzyna Wojtaszek. Najpiękniejszą poznamy dziś wieczorem.
rozwiń zwiń