X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Archeolodzy na 23. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:10
Tuż przed 23. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik spotkaliśmy się z naukowcami z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.
Audio
  • Maszyny wspierają pracę archeologów (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Masarik/Shutterstock

Ta placówka od lat bierze udział w pokazach piknikowych. W tym roku archeolodzy chcą pokazać, jak nowoczesna technika wspiera ich pracę zgodnie z tegorocznym hasłem "My i maszyny".

Paweł Janik wyjaśnia, że współcześni archeolodzy stosują bezinwazyjne techniki, aby zbadać co znajduje się pod ziemią np. przykład geofizykę archeologiczną. Ale także archeologie lotniczą, dzięki której możemy z pokładu samolotu, bądź nawet okiem satelity zobaczyć, co znajduje się na powierzchni Ziemi, coś co bardzo często jest niewidoczne z powierzchni Ziemi dla obserwatora - mówi naukowiec. Na Pikniku archeolodzy będą pokazywać, jak korzystają w swej pracy z satelitów.

Monika Dzierlińska podkreśla, że dla archeologii satelitarnej ma znaczenie pora roku, w której są robione zdjęcia powierzchni Ziemi. - Jak już zboże na polu wyrośnie, to czasem informuje nas, co się znajduje pod ziemią, ponieważ jeżeli będą pod ziemią jakieś konstrukcje kamienne lub z cegły, to ziemia nie jest tak dobrze odżywiona i wówczas roślinność w tym miejscu będzie niższa - daje przykład.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się o nowoczesnych metodach prowadzenia badań archeologicznych.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Monika Dzierlińska i Paweł Janik (doktoranci Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW)

Data emisji: 10.05.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej. Odkrycia archeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 21:00
Gościem audycji był prof. Piotr Bieliński od lat kierujący polskimi misjami wykopaliskowymi na Bliskim Wschodzie. Opowiedział o terenach eksploracji archeologicznych i najstarszej świątyni odkrytej na terenie Płw. Arabskiego. Dowiedzieliśmy się również jakie są realia pracy przy wykopaliskach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Maria Augusta Nepomucena nie wyszła za mąż?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 11:58
3 maja pochylamy się nad tekstem konstytucji uchwalonej 228 lat temu. Ustęp dotyczący przywrócenia monarchii dziedzicznej w Polsce wydaje się szczególnie istotny. To zapis zwykle pomijany w dyskusjach o Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń