X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pożytki z energii atomowej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 21:00
Pierwsze reaktory energetyczne powstały w latach 50. ubiegłego wieku w ramach idei atom dla pokoju. Wiązano z nimi duże nadzieje w zaspokojeniu potrzeb energetycznych świata. Obecnie pracuje 447 takich urządzeń na świecie.
Audio
  • Jak energetyka atomowa zmieniała się na przestrzeni lat? (Eureka/Jedynka)
Elektrownia, zdjęcie ilustracyjne
Elektrownia, zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

16 marca 1979 roku odbyła się premiera amerykańskiego filmu "Chiński syndrom" Jamesa Bridgesa, w którym Jane Fonda w roli dziennikarki odwiedza elektrownię jądrową, aby przygotować reportaż dotyczący pogłosek o oszczędności przy budowie siłowni. W trakcie realizacji reportażu doszło do awarii, z możliwością stopienia rdzenia reaktora. Sytuacja została jednak opanowana.

Dość szybko filmowa fikcja zdarzyła się na jawie. Zaledwie 12 dni później miało miejsce podobne wydarzenie w elektrowni Three Mile Island (Pensylwania) i także utrzymano kontrolę nad reaktorem. Był to najpoważniejszy wypadek w USA w historii komercyjnych reaktorów jądrowych i przyczynił się do spadku poparcia dla energii z atomu.

Dalszy spadek zaufania do energetyki jądrowej na świecie miał miejsce po katastrofach: w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku oraz Fukushimie 11 marca 2011 roku.  

Jak energetyka atomowa zmieniała się na przestrzeni lat, jaka jej przyszłość spadku zaufania do niej, choć ponad 80 procentowym zaufaniem cieszy się wykorzystywanie atomu we współczesnej medycynie? O tym w rozmowie z prof. Andrzej Chmielewski – dyrektorem Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Chmielewski (dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej)

Data emisji: 23.04.2019

Godzina emisji: 19.05

ag/abi

Czytaj także

Energetyka jądrowa z "zielonym światłem"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 10:15
Po zakończeniu konsultacji społecznych projektu Polityki energetycznej Polski do roku 2040 włączymy zielone światło dla budowy dwóch elektrowni atomowych - powiedział w Sejmie wiceminister energii Tadeusz Skobel. Dodał, że z analiz wynika, że jedna powstanie na północy, a druga w Polsce centralnej, ok. Bełchatowa.
rozwiń zwiń