X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Korona cierniowa. Relikwie Męki Pańskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 19:10
Prawie osiem stuleci temu trafiła do Paryża i przez ponad 200 lat jej domem była katedra Notre Dame. Po niedawnym dramatycznym pożarze tej świątyni znalazła schronienie w Luwrze.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: nito/Shutterstock.com

Korona cierniowa - jedna z najsłynniejszych relikwii Męki Pańskiej - została upleciona przez rzymskich żołnierzy i nałożona Chrystusowi na głowę zanim wyruszył w drogę krzyżową  na Golgotę. Według tradycji - po jego śmierci - została zabrana przez jednego ze świadków kaźni. W XIII w. korona trafiła do Francji Ludwika IX, który uczynił z jej kultu istotny czynnik umacniający władzę monarszą.

Podczas pożaru katedry Notre Dame korona i inne bezcenne rzeczy z narażeniem życia uratował kapelan strażaków. Zostały zdeponowane w Luwrze, a po odbudowie powrócą do katedry.

Prof. Jerzy Pysiak wyjaśnia dlaczego korona jest pozbawiona cierni. - Od czasów sprowadzenia korony cierniowej z Konstantynopola do Paryża królowie Francji oddzielali poszczególne gałązki i czasem jeden, a czasem w dowód szczególnej łaski lub przyjaźni dwa rozdawali, rozsyłali te ciernie w rozmaite miejsca - mówi naukowiec. 

Kto i kiedy wysłał ostatni cierń? Czy obrazy utrwalone w ikonografii oddają jej rzeczywisty wygląd? Jakich informacji na temat korony cierniowej dostarczyły nam badania botaników? Posłuchaj całej audycji.

>>> Dowiedz się więcej o pożarze katedry Notre Dame w Paryżu <<< 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Jerzy Pysiak (mediewista z Instytutu Historycznego UW)

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 19.05

ag 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Początki islamu giną w mroku dziejów

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 19:07
Islam pojawił się na Półwyspie Arabskim w VII w. w środowisku plemiennych koczowników nagle i zupełnie nieoczekiwanie. Nie ma z tego okresu żadnych zapisków dotyczących islamu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 lat od początku podboju przez Hiszpanów obecnego Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 19:05
W kwietniu 1519 roku flotylla 11 statków pod dowództwem hiszpańskiego konkwistadora - Hernana Cortesa dopłynęła do wybrzeży dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej.
rozwiń zwiń