X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pojazdy bez kierowcy to nie fantastyka, a bliska rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 19:30
Pojazdy autonomiczne, samonawigujące, autojazda - to pojęcia związane z  pojazdami sterowanymi przez komputer. Potrafią poruszać się bez udziału człowieka, wykrywać przeszkody, reagować na sytuację na drodze.
Audio
  • Pojazdy autonomiczne, czyli bez kierowcy (Eureka/Jedynka)
Przed upowszechnieniem się samochodów autonomicznych stoi nadal wiele barier.
Przed upowszechnieniem się samochodów autonomicznych stoi nadal wiele barier.Foto: VanderWolf Images/Shutterstock

Dr Krzysztof Walas prognozuje, że przed programistami jeszcze trochę pracy, choć algorytmy sterujące pojazdami autonomicznymi są samouczące się. - Te pojazdy z każdym przejechanym kilometrem wiedzą więcej, wiedzą lepiej, jak poruszać się po drogach - mówi naukowiec. Ale problem jest taki, że sytuacje na drodze mogą zaskoczyć taki system i takie sytuacje się zdarzają.

Prof. Andrzej Kasiński zajmuje się autobusami elektrycznym, które co jakiś czas muszą ładować baterie. - Celem naszego projektu jest zautomatyzowanie i pomaganie kierowcy w manewrze cofania się w podjeździe do pantografu ładowarki - mówi gość Jedynki. Prognozuje, że nigdy nie dojdzie do wyeliminowania kierowcy z pojazdu, albo możliwy będzie wybór między prowadzeniem autonomicznym i manualnym.

Kiedy pojazdy autonomiczne staną się codziennym środkiem transportu, a nie ciekawostką techniczną? Dlaczego może nigdy nie dojść do wyeliminowania kierowcy? Jak już automatyzowane są niektóre podzespoły tych tradycyjnych konstrukcji i jakie z tego mają już wynikać korzyści?   

Posłuchaj całej audycji.    

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Andrzej Kasiński, dr Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej (wraz z zespołem realizują w ramach programu finansowanego przez NCBR, Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze, POIR.04.01.02-00-0081/17-00, projekt automatyzacji niektórych podzespołów w  pojazdach transportu miejskiego. dr Krzysztof Walas jest także kierownikiem zespołu w grancie  H2020, No 780883, dotyczącym eksploracji podziemnej robotami kroczącymi)

Data emisji: 16.04.2019

Godzina emisji: 19.05

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy Polacy przesiądą się do aut elektrycznych?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 18:50
W ubiegłym tygodniu na trwającym w Katowicach szczycie klimatycznym COP24 40 państw poparło przygotowaną przez Polskę i Wielką Brytanię deklarację "Partnerstwo dla rozwoju elektromobilności". Chodzi o rozwój transportu elektrycznego, wymianę doświadczeń, wsparcie prac badawczo-rozwojowych, budowę infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, systemów zachęt dla tego typu pojazdów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pojazdy sterowane przez komputer. Kiedy staną się środkiem transportu?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 19:08
Tematem audycji "Eureka" będą pojazdy autonomiczne, samonawigujące się, które nie tylko potrafią poruszać się bez udziału człowieka, ale również potrafią wykrywać przeszkody i reagować na sytuacje na drodze. Kiedy staną się codziennym środkiem transportu, a nie ciekawostką techniczną? 
rozwiń zwiń