X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Matura bez obowiązkowej matematyki?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 19:30
Raport NIK dotyczący nauczania matematyki w szkołach pokazuje, że ten przedmiot sprawia uczniom problemy. W latach 2015 -2017 co szósty uczeń nie zdał matury z tego przedmiotu.
Audio
  • Czy zlikwidować maturę z matematyki (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / geralt

NIK wnioskuje również o rozważenie możliwości zawieszenia egzaminu maturalnego do czas poprawienia skuteczności nauczania tego przedmiotu.

Z takim rozwiązaniem nie zgadzają się dydaktycy tego przedmiotu, którzy w "Eurece" wyjaśniają, dlaczego matematyka sprawia trudności i jak można to zmienić.

Małgorzta Grymuza podkreśla, że dla nauczycieli raport nie jest zaskoczeniem. - Trzeba sobie to wziąć do serca i zacząć coś konkretnego robić w celu poprawienia jakości nauczania - mówi ekspert. Wskazuje, że jeśli miałaby zostać zlikwidowana matura z matematyki, to nauczyciele zostaną pozbawieni narzędzia do kontroli skuteczności nauczania. Bo w jaki sposób obiektywnie sprawdzić poziom nauczania? - Matura jest też motywująca do nauki matematyki - zwraca uwagę.

Marcin Karpiński zastanawia się dlaczego właśnie NIK zajęła się badaniem poziomu nauczania matematyki, choć wydaje się, że jest kilka innych instytucji mających ekspertów w tej dziedzinie. Dla dydaktyka jest też zaskoczeniem konkluzja o możliwości likwidacji egzaminu z matematyki. Wskazuje, że doskonale wiadomo, co stanie się, jak zostanie zlikwidowana matura z matematyki. - Przez 20 lat matura z matematyki nie była obowiązkowa, można ją było wybrać, ale nie było konieczności i szybko się okazało, że zaczyna brakować chętnych na studia politechniczne - przypomina nauczyciel.

Dlaczego kuleje nauka matematyki? Jaka jest rola nauczycieli nauczania początkowego w klasach I-III? Czemu w klasie IV okazuje się, że uczniowie nie znają podstaw tego przedmiotu?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Małgorzta Grymuza (szkoła MathRiders), Marcin Karpiński (dydaktyk nauczania matematyki w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 7.03.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przemytnicy życia". Książka o ratowaniu Żydów w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 19:44
Wspomnienia Bernarda Konrada Świerczyńskiego "Przemytnicy życia" są dokumentacją życia w okupowanej Warszawie. W szczególności pokazują pomoc Żydom w getcie i poza jego murami. Autor ocalił życie kilkunastu osobom. W 1972 roku został uhonorowany nagrodą Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Edukacji Narodowej: matematyka pozostanie przedmiotem obowiązkowym na maturze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 16:25
Matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich - poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej odnosząc się do wniosków Najwyższej Izby Kontroli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 19:30
Podczas II wojny światowej Niemcy podjęli bezprecedensową akcję zniemczenia polskich i nie tylko polskich dzieci. Dramatyczne są losy polskich dzieci wywożonych w głąb Niemiec. Wiele z nich do dziś nie odkryło swojej tożsamości, ponieważ zatarto ślady ich prawdziwego pochodzenia. 
rozwiń zwiń